Havel - artysta

PAP/pd

publikacja 18.12.2011 23:45

Reżyser Kazimierz Kutz oraz znawca literatury czeskiej, Leszek Engelking, o zmarłym w niedzielę Vaclavie Havlu, polityku i intelektualiście.

Havel - artysta Henryk Przondziono/GN W niedzielę 18 grudnia zmarł były czeski prezydent Vaclav Havel

"Vaclav Havel to nie tylko wybitny polityk, może najwybitniejszy czeski polityk drugiej połowy XX wieku, ale to także pisarz, myśliciel, wybitny dramaturg, także autor utworów poetyckich, o czym się mało wie, wybitny eseista wreszcie.

Odszedł więc człowiek, który zaznaczył się bardzo wyraźnie w literaturze czeskiej, europejskiej, w literaturze światowej.

Był to jeden z wybitniejszych przedstawicieli tego, co nazywa się teatrem absurdu, bo teatr absurdu zapuścił korzenie także w Europie Środkowo-Wschodniej, z czym nie miał kłopotów, jako że przecież życie w krajach tej części Europy było przeniknięte absurdem. Szczególnie dobrze ta poetyka pasowała do rzeczywistości. Vaclav Havel niewątpliwie to znakomicie czuł.

W ostatnich latach Vaclav Havel został też reżyserem filmowym. Wiecznie więc poszukiwał nowych pól działania, nowych pól wyrazu, także wyrazu artystycznego."

Natomiast Kazimierz Kutz scharakteryzował zmarłego polityka następująco: "Havel był niezwykłym przypadkiem polityka-intelektualisty. Czechosłowacja w przeciwieństwie do Polski miała bohatera przemian związanego z kulturą, który później stał się głową państwa. Havel był najlepszy w konstruowaniu myśli i gdy trzeba było coś napisać zawsze on był o to proszony.

Całe życie marzył by zostać reżyserem. W poprzednim ustroju nie było mu to dane i dlatego pracował w teatrze jako osoba od obsługi technicznej. Kiedy przestał być prezydentem nadal marzył o reżyserii i w końcu zrobił swój film.

Havel był wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Miał słabość do polskiej inteligencji. Był przy tym człowiekiem niezwykle sympatycznym. Miał w sobie ciepło i wdzięk. Człowiekiem, którego ma się ochotę zaprosić do domu. Nie popisywał się swoją wiedzą i talentem. To rzadki przykład polityka, który mógł się urodzić tylko po tej stronie Odry".

Poniżej zwiastun dokumentu "Obywatel Havel". Cały film - legalnie i za darmo - można obejrzeć w serwisie Iplex.pl

Vivarto52 Obywatel Havel - trailer pl