Radiowe "Wesele"

Jerzy Bukowski

publikacja 12.02.2012 13:52

Zapowiada się wielkie wydarzenie kulturalne: w najbliższy poniedziałek, 13 lutego o godzinie 18.00, na antenie Radia Kraków-Małopolska wyemitowane zostanie na żywo słuchowisko na podstawie "Wesela"

Radiowe "Wesele" Henryk Przondziono/GN

Wystąpią: Anna Dymna - Gospodyni, Krzysztof Globisz - Gospodarz, Anna Polony - Klimina, Jerzy Trela - Wernyhora, Izabela Olszewska - Radczyni, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik - Rachela, Jerzy Nowak - Żyd, Roman Gancarczyk - Stańczyk, Krzysztof Zawadzki - Pan Młody, Hanna Wójciak (wybrana w castingu) - Panna Młoda. Reżyseruje Andrzej Seweryn.

Słuchowisko realizowane jest z okazji 85. rocznicy powstania krakowskiej rozgłośni oraz 111. rocznicy prapremiery arcydzieła w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
- Mnie to napawa wielką radością i otuchą, że zaprezentowany zostanie cały tekst "Wesela" w sposób szczególny: w bezpośredniej transmisji radiowej z udziałem najwybitniejszych aktorów i muzyków, bez skrótów. Uważam, że skoro tak wielki artysta, jak Wyspiański, coś napisał, coś miał na myśli, to ja nawet nie muszę go rozumieć, ale mam obowiązek go zaprezentować - powiedział podczas konferencji prasowej Seweryn.
Reżyser przyznał, że nie miał żadnych problemów z obsadą, ponieważ na hasło "Wesele" najlepsi krakowscy aktorzy reagowali z entuzjazmem.
Polony powiedziała krakowskiej rozgłośni, że przed poniedziałkowym wieczorem czuje wielkie napięcie i tremę, ale także podniecenie, bowiem aktorom przyjdzie się zmierzyć z niezwykłym zadaniem: przedstawieniem dramatu Wyspiańskiego na żywo w radiu, a ponadto z udziałem publiczności na widowni.
- Reżyser powiedział, że nie wolno nam się pomylić - zaznaczyła aktorka i szczerze wyznała, że cieszy się z niewielkiej roli, której w teatrze by raczej nie zagrała, bo jest "trochę za mała, za stara".
Muzykę do słuchowiska skomponował Olo Walicki - kontrabasista, kompozytor i producent.
Prezes RK-M Marcin Pulit podkreślił, że dla rozgłośni jest to najważniejsze i najtrudniejsze przedsięwzięcie programowo - artystyczne w 85-letniej historii. Co ciekawe, nie jest ono finansowane ze środków abonamentowych; całość kosztów pokrywają sponsorzy.
Warto włączyć w poniedziałkowy wieczór Radio Kraków-Małopolska.