Kasabian na Impact Fest

Sony Music/pd

publikacja 29.02.2012 20:46

Pierwsza edycja festiwalu Impact Fest odbędzie się 27 lipca na warszawskim Lotnisku Bemowo!

Kasabian Sony Music Kasabian

Jedną z jego gwiazd będzie grupa Kasabian, która ma na swoim koncie juz 4 albumy studyjne. Ostatni - "Velociraptor!" - ukazał się w Polsce w ubiegłym roku.

"Velociraptor był jedynym dinozaurem, który mógłby pokonać T-Rex'a", wyjaśnia gitarzysta Serge Pizzorno. "Gdy pierwszy raz spotkałem Toma powiedział, że gdyby kiedyolwiek miał zespół muzyczny, nazwałby go The Velociraptors. Poczuliśmy, że dobrze będzie wykorzystać tę nazwę teraz, ponieważ nadal jesteśmy tą samą grupą braci, jaką byliśmy, gdy zaczynaliśmy. A po ostatnim albumie chcieliśmy, aby tytuł kolejnego był bardziej bezpośredni".

Albumem poprzedzającym "Velociraptor!" był oczywiście "West Ryder Pauper Lunatic Asylum". To psychodeliczne arcydzieło, którego sprzedaż na całym świecie osiągnęła prawie milion sztuk, uplasowało Kasabian na najwyższym szczeblu brytyjskiej rockowej muzyki. Serge mówi: "Wszystko dookoła tego albumu było wspaniałe. Ale nadszedł czas, by iść dalej".

MattNFFC16 Kasabian - Man Of Simple Pleasures

"Velociraptor!" to w pełni rozwinięta bestia. To brzmienie zespołu, który odrobił osiemnastomiesięczną lekcję grania na stadionach i głównych scenach festiwali a zdobyte doświadczenie wykorzystał w praktyce.

Inspiracja dla nowego albumu pojawiła się późno w nocy w nowym domu Serge'a. "Mam starą szafę grającą i jednej nocy nie spałem do aż do szóstej rano i słuchałem tych wspaniałych utworów, od Elvisa do Chemical Brothers" - wyjaśnia Serge. "Pomyślałem sobie - wow, gdybyśmy nagrali taki album, który można by włączyć w dowolnym momencie dnia i nocy i z którego leciałby jeden świetny kawałek po drugim. Wiedziałem, że to niezwykle ambitne, ale gdyby udało się nam to zrobić, efekt byłby niewiarygodny".

"Celem było stworzenie nowoczesnego kanonu" - mówi Serge na zakończenie. "Takiego, który poruszy ludzkie serca i który fani będą mogli zaśpiewać. Minęło piętnaście lub szesnaście lat od ostatniego naprawdę klasycznego albumu, ale myślę, że osiągnęliśmy nasz cel".