Żydowskie Motywy

PAP |

publikacja 25.04.2012 08:16

Dokument o przemianie kibica stadionowego w ortodoksyjnego Żyda, filmy o muzyku łączącym hip-hop z tradycją żydowską i o kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy - takie m.in. historie są w programie ósmego festiwalu "Żydowskie Motywy".

Żydowskie Motywy mat. prasowy

Pięciodniowa impreza rozpoczyna się dziś w Warszawie.

W jury festiwalowego konkursu zasiądzie m.in. współzałożycielka stowarzyszenia Memoriał, rosyjskiej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka, Tatiana Kosinowa - zapowiedział reprezentujący organizatorów festiwalu Rafał Kwapisz.

"Poprzez twórczość artystyczną chcemy znaleźć drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się i zrozumienia różnorodnych racji, pokazania przede wszystkim tego, co nas łączy" - tak organizatorzy festiwalu określili swój cel.

Filmy będą pokazywane w kinie Muranów. Na wszystkie projekcje wstęp będzie wolny. Zaprezentowane zostaną produkcje z różnych krajów - dokumenty, fabuły i animacje - poświęcone żydowskiej tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii.

O nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa walczyć będzie ponad 30 filmów, wśród nich, jak poinformował Rafał Kwapisz, "Księżyc to Żyd" z Polski (reż. Michał Tkaczyński), "Tylko nas dwóch" z Izraela (reż. Tzipi Baider), "The +Socalled+ Movie" z Kanady (reż. Garry Beitel), "Wojenna corrida" z Izraela (reż. Macabit Abramson i Avner Faingulernt) oraz "Konserwator" (tytuł ang. "Restoration") z Izraela w reżyserii Yossiego Madmony'ego.

"Księżyc to Żyd" to dokument o przemianie kibica stadionowego, nieświadomego swoich korzeni, w ortodoksyjnego Żyda. "Bohater filmu do siedemnastego roku życia reprezentuje +kulturę stadionu+ z całym jej balastem: niechęcią i nienawiścią wobec tego, co inne, w tym również kultury żydowskiej. Kiedy nagle odkrywa swoje korzenie, postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Zostaje mażgijachem i asystentem naczelnego rabina Polski" - opisują tę historię organizatorzy festiwalu.

Podkreślają, że film Michała Tkaczyńskiego, opowiadający o zadziwiających kolejach życia głównego bohatera, jego pracy i rodzinie, jest zarazem wprowadzeniem w świat kultury żydowskiej w Polsce. "To jeden z najciekawszych filmów tegorocznej edycji +Żydowskich Motywów+" - uznali.

Dokument "Tylko nas dwóch" jest z kolei historią dwóch byłych więźniów Treblinki, którym udało się uciec z obozu zagłady. Gościem festiwalu ma być jeden z bohaterów filmu, Samuel Willenberg.

"The +Socalled+ Movie" to również film dokumentalny. Opowiada o Joshu Dolginie, muzyku występującym jako "Socalled", łączącym hip-hop z tradycją żydowską w niekonwencjonalny i odważny sposób.

"Wojenną corridę" zapowiedziano jako "niepokojący esej o +turystyce wojennej+ i kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy".

Fabularny "Konserwator" Yossiego Madmony'ego wygrał ubiegłoroczny festiwal w Karlowych Warach. Opowiada historię Fidelmana, właściciela pracowni renowacji antyków, oraz tajemniczego gościa, który pojawia się w jego życiu. W postać pana Fidelmana wcielił się urodzony w Iraku Sasson Gabai, znany z głównej roli w nagradzanej komedii Erana Kolirina "Przyjeżdża orkiestra", za którą otrzymał w 2007 r. Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora.

W jury 8. edycji "Żydowskich Motywów", obok Tatiany Kosinowej ze stowarzyszenia Memoriał, zasiądą: reżyserzy Benjamin Freidenberg z Izraela, Lukasz Pribyl z Czech i Andrzej Titkow z Polski oraz korespondentka niemieckojęzycznych gazet w Polsce Gabriele Lesser... Środowa ceremonia otwarcia festiwalu połączona będzie z pokazem filmu dokumentalnego z 1948 roku, pt. "Nasze dzieci" (reż. Natan Gross). "To jeden z ostatnich polskich filmów w jidysz. Przedstawia powojenne losy żydowskich dzieci ocalałych z Holokaustu. Film został zrekonstruowany na podstawie czterech niekompletnych kopii odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA. Pomysłodawcą i autorem reedycji jest syn reżysera, Yaakov Gross" - czytamy w opisie.

Charakteryzując ideę festiwalu, organizatorzy napisali: "Polska jest krajem demokratycznym, tolerancyjnym i otwartym, mającym wielki szacunek do własnej historii, w której naród żydowski odegrał ogromną rolę. Żydzi osiedlali się w Polsce od początków jej państwowości, dzięki światłej polityce polskich władców, stosujących w praktyce tolerancję religijną i światopoglądową".

"Naród żydowski mógł w Polsce żyć, pracować, rozwijać i pielęgnować swoją kulturę i tradycję, harmonijnie współistniejąc z narodem polskim i innymi narodami Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków. Dzielił z Polakami trudny los wspólnej państwowości, włączał się nie tylko w sprawy ekonomiczne, kulturalne, ale także brał czynny udział w walce o niepodległość kraju" - napisali dalej.

"Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej, poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej" - wyjaśnili.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" potrwa do 29 kwietnia. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie www.jewishmotifs.org.pl

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy z Warszawy, dyrektorem festiwalu - Mirosław Chojecki, a dyrektorem artystycznym - Magdalena Łazarkiewicz.

Festiwal odbędzie się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa.