Chopin u Radziwiłów

PAP |

publikacja 10.07.2012 12:36

Dźwięki muzyki Fryderyka Chopina i innych znanych kompozytorów będą rozbrzmiewać przez trzy niedziele sierpnia w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska). Dla melomanów i turystów przygotowywany jest właśnie 10. Letni Festiwal Muzyczny.

Warszawa Henryk Przondziono/GN Warszawa
Pomnik Fryderyka Chopina

Jak poinformowała organizator koncertów Barbara Fibingier, tegoroczny festiwal nosi tytuł "Tygiel kultur", co oznacza nie tylko wymieszanie epok, ale także kompozytorów oraz stylistyki wykonawczej.

"Każde spotkanie utrzymane będzie w innym klimacie, a za każdym razem wykonawcy przyjadą z innego kraju" - powiedziała.

Polskę będzie reprezentować pianista wywodzący się z duetu M2 Maciej Markiewicz. Na inaugurację festiwalu zagra koncert "Classic meets boogie". Według Fibingier, koncert inauguracyjny będzie zawierać "najbardziej inspirującą stylistykę, improwizację i aranżację".

MarkiewiczMaciej Maciej Markiewicz, Teatr Wielki w Poznaniu, Marsz Turecki

Drugie festiwalowe spotkanie będzie poświęcone współczesnym kompozytorom węgierskim, reprezentowanym przez pianistę Petera Kissa i klarnecistę Petera Szucsa, którzy w duecie zagrają koncert pt. "Around Bartok".

Na zakończenie festiwalu wystąpi pianistyczne duo z Kanady, które tworzą James Anagnoson i Leslie Kinton. Repertuar artystów sięga do klasyki, ale także do tej, która jest prawie nam współczesna - na przykład do "Błękitnej rapsodii" Gershwina.

Wielu gości, w tym wybitnych artystów twierdzi, że w antonińskim modrzewiowym pałacyku "czuje się Chopina, jego osobę i jego muzykę". Młody kompozytor gościł tutaj w latach 1826-1829, zapraszany przez księcia Antoniego Radziwiłła - miłośnika sztuki, kompozytora i wielkiego melomana. Na pewno Fryderyk stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję.

Według organizatorów, sierpniowy festiwal prezentuje w letnie wieczory wyjątkową muzykę, w wyjątkowym miejscu, ponieważ odbywa się w saloniku na parterze, w którym koncertował młody Fryderyk.

Pałacyk odrestaurowano w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dzięki wielkiemu zaangażowaniu Jerzego Waldorffa. Koncertują w nim często sławy światowej pianistyki. Byli tutaj m.in. Rafał Blechacz, Ivan Monighetti, Paweł Giliłow, Angella Hewitt. Zawsze we wrześniu odbywają się w Antoninie międzynarodowe festiwale "Chopin w barwach jesieni".

Letni Festiwal przygotowuje Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - właściciel antonińskiego obiektu. Koncerty odbędą się 5, 12 i 19 sierpnia.