Skrzek zaśpiewa "Kazania świętokrzyskie"

KAI |

publikacja 20.09.2012 11:21

Muzycy SBB i TSA wykonają je w świętokrzyskim sanktuarium.

Skrzek zaśpiewa "Kazania świętokrzyskie" Mirosław Rzepka/GN Józef Skrzek

Józef Skrzek, twórca kultowego zespołu Silesian Blues Band wraz z chórem prawosławnym Oktoich z Wrocławia zaśpiewa 22 września w świętokrzyskim klasztorze tekst najstarszej polskiej prozy - "Kazań świętokrzyskich". Spektakl połączony będzie z kwestą na odbudowę wieży kościoła, zniszczonej w 1914 r.

Na scenie wybudowanej w kościele Trójcy Przenajświętszej wraz Józefem Skrzekiem wystąpią artyści: Marek Piekarczyk - charyzmatyczny wokalista TSA, multiinstrumentaliści - Apostolis Anthimos, i Włodzimierz "Kinior" Kiniorski oraz aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego - Marcin Brykczyński.

Chórem Oktoich z Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu dyrygował będzie protodiakon ks. Grzegorz Cebulski. Tło historyczne "Kazań świętokrzyskich" przedstawi prof. Krzysztof Bracha z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Twórca koncertu, Józef Skrzek w rozmowie z KAI podkreślił, że jest do dla niego wielki zaszczyt, że może zagrać i zaśpiewać w świętokrzyskim kościele. - Treść "Kazań" mówi nam o naszych korzeniach, o tym, co się mieści w pojęciu polskości, słowiańskości oraz wiary. Cieszę się, że w naszym projekcie zebrał się męski skład artystów po to, by wziąć udział w modlitwie. Jeśli nam się poszczęści, to "Kazania świętokrzyskie" będziemy grać na świecie - powiedział Józef Skrzek.

- Moje granie we wnętrzach kościelnych, począwszy od stanu wojennego w naszym kraju, od samego początku było i jest nadal odkrywaniem nowego świata dźwięków. Jest to łączenie muzyki elektronicznej z organową, ale przede wszystkim odnajdywanie siebie w miejscu świętym - podkreślił artysta.

Organizatorami i producentami koncertu są kieleccy biznesmeni: Jan Tarnowski - szef Biura Podróży Bus Ferie i Marcin Majewski z firmy Top Hi Fi. Współorganizatorem zaś jest Zakon Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Całe przedsięwzięcie patronatem objęli, m.in. Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Wojewódzka Biblioteka Narodowa im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Targi Kielce.

Teksty kazań przygotował dla artystów prof. Krzysztof Bracha, korzystając z wcześniejszej pracy prof. Wiesława Wydry z Poznania, który dokonał transliteracji staropolskiego języka "Kazań świętokrzyskich" oraz z transkrypcji prof. Wacława Twardzika z Krakowa.

Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej. Składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

Zabytkowe dzieło należało do opactwa benedyktynów na Św. Krzyżu, na początku XIX w. Po powstaniu listopadowym wywiezione zostało wraz z innymi zbiorami do Rosji. Ponownego odkrycia dokonał w 1890 r. Aleksander Brückner, podczas badań naukowych, które prowadził w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. On też nadał nazwę "Kazania świętokrzyskie". Zabytkowy rękopis powrócił do Polski w 1925 r. Obecnie jest skatalogowany i przechowywany w Bibliotece Narodowej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.