Bono: Kościół ma czym się chwalić

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 17.11.2012 21:00

Kościół katolicki za mało chwali się tym, co udało mu się osiągnąć przy okazji Wielkiego Jubileuszu – uważa Bono, lider irlandzkiego zespołu rokowego U2.

Bono: Kościół ma czym się chwalić Steve Kalinsky / CC-SA 3.0 Bono. Cleveland, Ohio, 26 marca 1992

Wczoraj gościł on w Watykanie. Spotkał się między innymi z kard. Peterem Turksonem, przewodniczącym Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Rozmawiali o wielkim sukcesie kampanii na rzecz redukcji zadłużenia zagranicznego najuboższych krajów, jaka została podjęta przed rokiem 2000. Bono przytoczył dane Banku Światowego, z których wynika, że redukcja zadłużenia pozwoliła ubogim krajom więcej inwestować w edukację. Dzięki temu dodatkowe 52 mln dzieci mogło pójść do szkoły. Jest to konkretne osiągnięcie, o którym trzeba ludziom powiedzieć, aby wiedzieli, ile dobra mogą zrobić – uważa Bono.

„Kościół prowadził tę kampanię i zasługuje na wielkie uznanie za to, że znalazł się w awangardzie tego ruchu – stwierdził irlandzki muzyk. – Choć trzeba przypomnieć, że była to kampania międzywyznaniowa i w pewnym sensie interdyscyplinarna. Uczestniczyli w niej księża i zakonnice, ale również punkowi muzycy, sportowcy, gospodynie domowe... Była to naprawdę wielka mozaika różnych kategorii społecznych. I jest to wielką zasługą Kościoła. Kościół nie zrobił jeszcze wszystkiego, co mógł. Nie powiedział jeszcze ludziom, jak wiele udało się osiągnąć”.

W rozmowie z Radiem Watykańskim irlandzki muzyk przypomniał też swe spotkanie z Janem Pawłem II w 1999 r. Zapewnił, że wciąż nosi na piersi srebrny krzyż, który otrzymał wówczas od Papieża.