Przyjechali kupcy

mk

publikacja 01.12.2012 14:24

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otworzył tegoroczne Targi Bożonarodzeniowe.

Przyjechali kupcy Miłosz Kluba/GN Tradycja Targów Bożonarodzeniowych powstała jeszcze przed II Wojną Światową. Co roku odbywają się one w okresie Adwentu.

– W jednym z włoskich przewodników Rynek Główny i odbywające się na nim targi są wskazywane, jako główne atrakcje Krakowa – mówił prezydent. Przypomniał, że targi nawiązaniem do tradycji: - Rynek od zawsze był miejscem handlu. Zwłaszcza przed świętami, kiedy przyjeżdżali tu chłopi z okolicznych wsi, by sprzedać swoje towary. Jacek Majchrowski złożył też pierwsze życzenia świąteczne, zapraszając jednocześnie na wspólne dzielenie się opłatkiem, które odbędzie się 23 grudnia.

Podczas inauguracji targów wysłane zostały również listy dzieci do św. Mikołaja. Listy, których zbieranie trwało od rana, przytwierdzono do balonów. Po przecięciu wstążki przez prezydenta, uniosły się ku niebu. Wcześniej zostały one jednak skopiowane – trzy z nich zostaną wylosowane i nagrodzone.

Na organizowanych w okresie Adwentu targach tradycyjnie można kupić m.in. ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki czy kalendarze. Działają także stoiska gastronomiczne. Swoje produkty oferują również kupcy z Litwy, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Wśród wydarzeń towarzyszących w tym roku targom znajdą się m. in.: przejazd przez Rynek Główny grupy motocyklistów w strojach mikołajowych, Korowód Szopek, pochód 100 Mikołajów, spotkanie ze Świętym Mikołajem, obchody rocznicy obrony Twierdzy Kraków, prezentacje artystyczne gmin Zawoja i Zielonki, obchody Święta Kupca, koncerty kolęd i pastorałek, Jasełka, Korowód Kolędniczy, tradycyjny Opłatek Prezydencki oraz pokaz „Dziadów Polskich". Po raz kolejny odbędzie się impreza pod hasłem Wigilijny Małopolski Smak oraz międzynarodowy projekt „Mosty Między Miastami". Targi zakończą się 26 grudnia.