Zmarła legenda świata architektów

PAP |

publikacja 06.12.2012 08:25

W wieku 104 lat zmarł światowej sławy brazylijski architekt Oscar Niemeyer, czołowy przedstawiciel architektury modernistycznej i główny projektant założeń urbanistyczno-architektonicznych stolicy Brazylii, Brasilii.

Zmarła legenda świata architektów AUTOR / CC 1.0 Oscar Niemeyer

Zgon nastąpił w szpitalu w Rio de Janeiro, gdzie architekt przebywał od początku listopada z powodu problemów z nerkami - podała brazylijska służba zdrowia.

W środę stan Niemeyera pogorszył się; oddychał z pomocą respiratora i był poddany działaniu środków uspokajających - powiedział cytowany przez agencję EFE lekarz Fernando Gjorup.

Przez kilkadziesiąt lat aktywnej pracy Oscar Niemeyer zrealizował ponad 600 projektów, tworząc własny styl, nazwany brazylijskim modernizmem, charakteryzujący się m.in. wykorzystaniem na wielką skalę betonu i krzywiznami. Wywarł ogromny wpływ na kształt współczesnej architektury światowej.

Najbardziej znane budowle jego autorstwa to m.in. katedra w Brasilii, Sambodrom w Rio de Janeiro, Muzeum Sztuki Współczesnej w Niteroi, siedziba Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu, siedziba wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, czy projektowany wraz Le Corbusierem gmach ONZ w Nowym Jorku. (PAP)

zab/

12774644 12774573 12774608 arch. int.