Osiem skrzyń Miłosza już w Polsce

PAP |

publikacja 13.01.2013 08:40

Archiwum Czesława Miłosza, przekazane w grudniu Bibliotece Narodowej przez syna noblisty, dotarło już z USA do Polski. Osiem skrzyń zawiera niezbadane jeszcze 103 notatniki Poety z lat 1974-2003, korespondencję, fotografie, dokumenty prywatne oraz złoty medal Nagrody Nobla.

Osiem skrzyń Miłosza już w Polsce Reprodukcja: Marek Piekara/GN Czesław Miłosz

Bezcenny zbiór rękopisów, dokumentów, fotografii oraz ogromna biblioteka polskiego Noblisty przekazane zostały Bibliotece Narodowej na mocy umowy zakupu podpisanej przez dyrektora BN dr. Tomasza Makowskiego z synem Czesława Miłosza, Antonim, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najcenniejsza część przekazanego archiwum to 103 niezbadane jeszcze notatniki z lat 1974-2003 - unikatowy zapis intelektualnej autobiografii noblisty, których zawartość stanowią codzienne zapiski oraz pierwotne wersje wielu utworów poetyckich i eseistycznych, m.in. książek "Hymn o perle", "Rok myśliwego", "Jakiegoż to gościa mieliśmy", "Zaraz po wojnie", "Wypisy z ksiąg użytecznych", "Traktat teologiczny".

W zbiorze są też maszynopis nieopublikowanej powieści "Miasto Sagana", materiały do pracy dydaktycznej na uniwersytecie Berkeley: programy seminariów, notatki do wykładów, prace studentów, zaproszenia na spotkania.

Do Biblioteki Narodowej trafiła też część korespondencji poety z pisarzami i ludźmi nauki: m.in. oryginały listów Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej a także dokumenty osobiste - w tym przedwojenne paszporty Czesława Miłosza, liczne odznaczenia i dyplomy, fotografie, kalendarze z notatkami;

Przekazywany zbiór uzupełnia znajdującą się już w BN bogatą kolekcję miłoszianów, obejmującą m.in. archiwum rodzinne Miłoszów (od XVI w.), korespondencję Noblisty oraz tzw. "czarny zeszyt" - przygotowany przez Czesława Miłosza w 1964 r., zawierający autografy 35 utworów poetyckich oraz autografy przekładów 28 wierszy innych poetów, ogłoszonych po jego śmierci w tomie Wiersze i ćwiczenia.

Obecnie zbiór rękopisów Czesława Miłosza w Bibliotece Narodowej jest największym w Polsce i drugim na świecie - po przechowywanym w Beinecke Library Uniwersytetu Yale w USA.

Archiwum Czesława Miłosza zostanie w BN poddane starannej konserwacji, opracowaniu i digitalizacji, a następnie udostępnione badaczom literatury.