Film o „Wielkim Bracie” już 22 marca!

Urszula Rogólska

publikacja 04.03.2013 20:25

Kazimierz Tischner - młodszy brat śp. ks. Józefa Tischnera i Szymon J. Wróbel, twórca filmu „Jego oczami” pokazali w Żywcu jego zwiastun.

Film o „Wielkim Bracie” już 22 marca! Urszula Rogólska/GN Kazimierz Tischner (z prawej) i Szymon J. Wróbel mówili w Żywcu o pracy nad filmem "Jego oczami" poświęconym dziedzictwu śp. ks. Józefa Tischnera

O wielkiej więzi braterskiej miłości - mimo różnicy 15 lat - o cudownym ocaleniu życia niespełna 3-letniego Józia Tischnera, o klauzurowych siostrach klaryskach ze Starego Sącza, które na chwilę stały się ekipą filmową, o papuzim krawacie na gumce, o „beznadziejnej” dedykacji w książce, ale i o tym, że rankiem potrafił rozmawiać w Castel Gandolfo z Janem Pawłem II i wielkimi uczonymi teologami i filozofami, a po południu już był na weselu w Łopusznej, gdzie czuł się równie swojsko wśród jej mieszkańców czy o tym, jak podczas bardzo osobistych rozmów, w jego pokoju wielu studentów odnajdywało Pana Boga, czy wreszcie - o bólu, cierpieniu w czasie jego ciężkiej choroby nowotworowej.

O tym między innymi opowiadali: Kazimierz Tischner - brat śp. ks. Józefa Tischnera i Szymon J. Wróbel - pochodzący z Jeleśni na Żywiecczyźnie twórca pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Jego oczami”, podczas spotkania z uczniami LO im. M. Kopernika w Żywcu i w kinie „Janosik”, w czasie konferencji prasowej z dziennikarzami.

Pretekstem do spotkań była oficjalna prezentacja zwiastuna wyjątkowego filmu, którego premiera odbędzie się 22 marca o 18.00 w żywieckim kinie „Janosik” i 23 marca w kinie „Ars” w Krakowie.

Legendarny krawat z papugą Kaziu nosił, kiedy w czasie studiów mieszkał u swojego brata Józefa w Krakowie. Siostry klaryski pomagały ekipie filmowej właściwie zainstalować sprzęt oświetleniowy, by filmowcy mogli pokazać relikwiarz św. Kingi, znajdujący się za klauzurą. A „beznadziejna dedykacja” to ta, którą ks. Józef Tischner napisał bratu w książce „Świat ludzkiej nadziei”: „Dla Kazusia i jego rodziny z beznadziejną nadzieją, że kiedyś przeczyta”.

- Z książek mojego Wielkiego Brata zapamiętałem tylko tytuł jego pracy doktorskiej: „Ja transcendentalne w filozofii Edmunda Husserla” - mówił Kazimierz Tischner. - Tego się czytać nie da - żartował. - Ale Józef potrafił rozmawiać o najważniejszych sprawach prostym językiem, jak i zrozumiałym tylko dla uczonych.

„Jego oczami” to nietypowe dokumentalne spojrzenie na historię ks. Józefa Tischnera. Film trwa prawie sto minut - choć początkowo planowano jedynie... dwadzieścia! Nie zobaczymy w nim zdjęć archiwalnych. Głównym bohaterem filmu jest Kazimierz Tischner, któremu "Wielki Brat" powierzył dziedzictwo swojego dorobku. Wraz z panem Kazimierzem widz wybiera się w podróż, w trakcie której zwiedza miejsca związane z księdzem Józefem, i w których do dziś można usłyszeć góralską muzykę - m.in. na Podhale, Żywiecczyznę, do Starego Sącza, do Krakowa...

W dokumencie pojawiają się przyjaciele ks. Tischnera - m.in. ks. Adam Boniecki, biskup Tadeusz Pieronek, artysta malarz Marian Gromada, Józef Broda z Koniakowa, dr Stanisława Trebunia-Staszel, aktor kabaretowy Adam Grzanka, Katarzyna Sochacka czy w końcu młodzi ludzie idący jego śladem Monika Kantor, Pamela Opolewska, Anna Stypułkowska, czy Bogdan Ankudowicz.

Muzykę do filmu stworzył Marcin Wyrostek - zwycięzca II edycji programu „Mam Talent” i zarazem wykładowca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Film o „Wielkim Bracie” już 22 marca!   Urszula Rogólska/GN Kazimierz Tischner podczas spotkania z żywieckimi licealistami - Mam wrażenie, że mój brat jest dziś nawet bardziej obecny niż kiedyś - mówił Kazimierz Tischner, na co dzień także prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera, zrzeszającego 37 szkół rodziny tischnerowskiej, organizującej wiele przedsięwzięć, które mają łączyć w dobru, w tym, co buduje i jednoczy.

Szymon J. Wróbel zaznaczył, że chciałby, żeby film stał się także pretekstem do żywej dyskusji o współczesnym Kościele. - Wśród członków ekipy byli ludzie, którzy zrazili się do Kościoła, nie identyfikują się z nim. W czasie pracy nad filmem zobaczyli dzięki panu Kazimierzowi i ks. Tischnerowi inny Kościół - reprezentowany przez księdza, który chciał być wśród ludzi i dla ludzi...

Wszystkie kina, placówki, instytucje kulturalne, które chciałby pokazać film „Jego oczami”, mogą się kontaktować z jego twórcami za pośrednictwem strony: www.jegooczami.pl lub bezpośrednio z reżyserem: tel. 667 947 854.