Kto zagra Ryśka Riedla?

PAP |

publikacja 02.11.2013 10:31

Teatr Śląski w Katowicach przygotowuje spektakl "Skazany na bluesa", poświęcony postaci wokalisty grupy Dżem Ryszarda Riedla. Na 10 listopada zaplanowano casting do roli tego, zmarłego blisko 20 lat temu, charyzmatycznego artysty. Premiera w marcu 2014 roku.

Kto zagra Ryśka Riedla? youtube Ostatnia "Rawa Blues" Ryśka Riedla (1993 r.)

Przedstawienie na katowickiej scenie wyreżyseruje Arkadiusz Jakubik. "Skazany na bluesa" będzie częścią nowego teatralnego cyklu "Śląsk Święty/Śląsk Przeklęty", w ramach którego w tym sezonie zaplanowano spektakle o dwóch bohaterach i ikonach kultury: Ryszardzie Riedlu oraz Zbigniewie Cybulskim.

Na casting powinni zgłaszać się - jak podali przedstawiciele teatru - charyzmatyczni wokaliści; niekoniecznie osoby z wykształceniem wokalno-aktorskim.

Realizatorzy spektaklu szukają szczupłego mężczyzny w wieku ok. 25-30 lat, z zdolnościami aktorskimi i wokalnymi. Kandydaci powinni przygotować dwa utwory z repertuaru Dżemu: "Jak malowany ptak" i "Sen o Victorii", a także nauczyć się roli z wybranych dwóch scen.

Casting z udziałem reżysera odbędzie się w niedzielę 10 listopada na scenie kameralnej katowickiego teatru. Należy wcześniej zgłosić się za pośrednictwem poczty elektronicznej. W odpowiedzi kandydaci dostaną tekst scen do przygotowania.

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie, w wieku 38 lat. To z nim w roli wokalisty zespół Dżem nagrał swoje największe przeboje, m.in. "Czerwony jak cegła", "Whisky" czy "Sen o Victorii". W Chorzowie, a wcześniej w Tychach, gdzie mieszkał, organizowany jest doroczny festiwal jego imienia.

Spektakl o Riedlu to następstwo zmian w teatrze, którym od nowego sezonu artystycznego kieruje Robert Talarczyk - znany śląski aktor, który przez ostatnie osiem lat kierował Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Katowicka scena chce odświeżyć repertuar i otworzyć się na młodszych widzów. Pojawią się m.in. spektakle muzyczne, do których realizacji teatr ma dobre warunki techniczne.

Artur Banasiak dzem - wehikul czasu