Rycerze i bracia kurkowi w Bytomiu

Mira Fiutak

publikacja 30.03.2014 03:01

Kilkadziesiąt bractw kurkowych z całej Polski i bractwa rycerskie z kilku krajów Europy przyjechały do Bytomia.

Rycerze i bracia kurkowi w Bytomiu Mira Fiutak /GN Formowanie pochodu bractw kurkowych i rycerskich

Odbywała się tu konferencja programowo-historyczna Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. W Polsce istnieje 188 bractw, liczących blisko 10 tysięcy członków. Jednocześnie odbywał się zjazd rycerzy V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana w Europie, która obejmuje bractwa rycerskie z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji i Chorwacji. Byli też przedstawiciele władz Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców (EGS) z Holandii.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Kopca w kościele Wniebowzięcia NMP. – Wartości przez was pielęgnowane są bardzo często zagrożone. Takimi wartościami są prawda i pokój. Trzeba odpowiedzialności i determinacji w ich obronie, bo wtedy stają się czymś stabilnym w naszym życiu – powiedział biskup gliwicki.

Następnie członkowie bractw kurkowych oraz rycerskich przeszli w barwnym korowodzie do Urzędu Miejskiego, gdzie odbyła się konferencja. – Miała ukierunkować bractwa na nowe pola zaangażowania. Żeby nie były kojarzone jedynie z imprezami o charakterze patriotycznym i strzelaniem brackim. Chcemy również wejść w kwestie kultury narodowej, krzewienia idei patriotycznej i tradycji polskiej – mówi dr Dariusz Woźnicki, kurkowy król bytomski.

Historia Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, gospodarza zjazdu, sięga XV wieku. Po rozwiązaniu bractw po II wojnie światowej, bytomskie jako drugie w kraju, po krakowskim, zostało reaktywowane w 1986 r. Jest bractwem kontuszowym ze względu na kontynuowanie tradycji bractwa lwowskiego, które dotarło tutaj wraz z Kresowianami.

Ks. mitrat Mikołaj Ginajło z Wołynia przyjechał z czteroosobową delegacją z Ukrainy. Jest ojcem duchownym Wołyńskiego Strzeleckiego Bractwa i Zakonu św. Michała Archanioła. – Naszym celem jest chronienie tożsamości i pokoju, a to dla naszej ukraińskiej delegacji dzisiaj bardzo ważne. Jesteśmy w takiej małej grupie, bo teraz nie jest dla nas czas na podróżowanie. Trzeba pilnować granic i modlić się za naszą ukraińską ziemię – stwierdza. Wracając do dni spędzonych na Majdanie, kiedy razem duchownymi różnych wyznań towarzyszyli obecnym tam ludziom, mówi: – Majdan to protest przeciw kłamstwu, ludzi doprowadzonych do ostateczności. Tam, niezależnie od wyznania byliśmy w jedności. W sytuacjach, kiedy życie wisi na włosku, ludzie naturalnie jednoczą się, proszą nas, księży, o błogosławieństwo i modlitwę.

Spotkanie w Bytomiu zakończyły występy artystyczne. Natomiast dzisiaj, 30 marca, Bracia Kurkowi Grodu Zabrzańskiego obchodzić będą święto nadania sztandaru. Jego inicjatorem jest hetman bractwa Adam Majchrzak.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14 w sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego, a o16.30 w kościele św. Anny odbędzie się Msza św. w intencji braci kurkowych i braci kozaków na Ukrainie oraz poświęcenie sztandaru.

Rycerze i bracia kurkowi w Bytomiu   Mira Fiutak /GN Spotkanie bractw kurkowych i rycerskich rozpoczęło się modlitwą w kościele mariackim