Książki - elegantki

PAP |

publikacja 26.04.2014 06:00

Ponad 80 opraw książkowych, powstałych od XV wieku do lat współczesnych, pokazanych zostało na wystawie "Książki - elegantki" w Bibliotece Gdańskiej PAN. Zwiedzający mogą zobaczyć okładki wykonane ze srebra, skóry, a nawet - skorupy żółwia.

Gdańsk Adam Warżawa /PAP Gdańsk
Biblioteka PAN eksponuje woluminy o potężnych gabarytach i maleńkie książeczki, szacowne starodruki, książki XIX-wieczne oraz współczesne, wszystkie oprawione zgodnie z kanonami urody i elegancji swoich czasów

"Ideą wystawy jest pokazanie, że książka może być dziełem sztuki" - powiedziała PAP kurator ekspozycji Maria Otto.

Najstarsza oprawa pochodzi z XV w. z Gdańska - wykonana jest na rękopisie teologicznym. Jest to deska obciągnięta skórą ze ślepymi tłokami (tłoczenie niewypełnione farbą - PAP).

"Na etapie starego druku - do wieku XVIII, kupowano blok książki, sam tekst. Natomiast to, jak ona była później oprawiana zależało już od fantazji i zasobności portfela właściciela. Było więc tak, że tekst został wydany np. w Paryżu, a oprawiony w Wenecji. Oprawa stanowiła więc często indywidualną, unikatową cechę danej książki" - wyjaśniła Otto.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych eksponatów na wystawie będzie oprawa srebrna, wykonana techniką repusowania w 1710 r. w Malborku. "Polegało to na wybijaniu oprawy w blasze małym młoteczkiem, tworząc w ten sposób rodzaj płaskorzeźby" - tłumaczyła kurator wystawy. Na oprawie pozycji pokazywanej na wystawie uwieczniono dwie sceny biblijne: Ostatnią Wieczerzę oraz Chrzest w rzece Jordan.

Innymi dziełami sztuki introligatorskiej pokazywanymi na ekspozycji: szylkret, czyli oprawa miniaturowej książki ze skorupy żółwia, datowana na XVIII wiek oraz oprawa mozaikowa z wieku XVI, gdzie użyto różnych kawałków skór barwionych na kilka kolorów.

Wystawa "Książki - elegantki" potrwa do 23 maja.

TAGI: