Oni temu winni

Marta Wilczyńska

publikacja 14.09.2014 22:14

"Wiwat Środa Śląska! Wiwat Święto Wina! Wiwat Mieszkańcy!" - tak ze sceny przygotowanej na 10. edycję Święta Wina w Środzie Śląskiej 14 września wznosił toast burmistrz miasta Bogusław Krasucki. Jubileuszowa edycja imprezy przechodzi do historii.

Oni temu winni Grzegorz Pietkiewicz Środa Śląska z winnic i produkcji wina słynie od średniowiecza. Stąd w programie obchodów Święta Wina znalazły się nawiązania historyczne

Środa Śląska szykowała się do obchodów Święta Wina już od piątku. Rynek zamienił się w wielki deptak z dwiema scenami i dziesiątkami stoisk. Co się na nich działo? Mniejszą sceną zbudowano specjalnie na potrzeby najmłodszych. Rozbrzmiewały z niej dźwięki dziecięcych piosenek, prowadzono animacje. Dzieci korzystały również z licznych miejsc zabaw. Z kolei duża scena – główne miejsce wydarzeń – gościła w tym roku dwie gwiazdy: zespół Piersi i Sylwię Grzeszczak. Na deskach estradowych prezentowali się również lokalni artyści oraz kandydatki do tytułu Miss Winnego Grona.

Jak na Święto Wina przystało, nie mogło zabraknąć głównego motywu, czyli szlachetnego trunku. Na poszczególnych stoiskach można było degustować różne gatunki, a ci, którzy sami podjęli się ich produkcji, stanęli w szranki o najlepszy smak. Do historii miasta, które od średniowiecza słynęło z winnic, nawiązywały również pokazy rycerskie oraz barwne stroje, w których występowali włodarze miasta, powiatu, zaproszeni goście. Dostojne damy w długich sukniach i eleganccy szlachcice dumnie tańczyli poloneza, oficjalnie rozpoczynając jubileuszową edycję świętowania. W strojach z epoki wystąpiła także Średzka Orkiestra Dęta, wykonując m.in. przygotowany specjalnie na tę okoliczność utwór "Winobranie".

W programie imprezy znalazły się również: koncert realizowany w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, pokazy taneczne i kulinarne, wystawy, spektakle oraz jarmark rękodzieła i produktów lokalnych.