"Śląscy Teksańczycy" w Senacie

k

dodane 19.11.2014 13:52

Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic od dziś prezentowana jest w Warszawie.

"Śląscy Teksańczycy" w Senacie Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic Współtwórcy wystawy w Senacie RP

19 listopada w holu przed salą posiedzeń Senatu RP otwarta zostanie wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla wraz z Muzeum Diecezjalnym w Opolu we współpracy z fundacją The Father Leopold Moczygemba Foundation z USA.

- Z radością o tym informuję. Ta wystawa powstała w Kędzierzynie-Koźlu, dzięki pracy Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic. Trochę dobrych słów o Kędzierzynie-Koźlu usłyszymy więc w Warszawie - cieszy się Gerard Kurzaj, prezes TPS.

Wystawa przybliża losy śląskich emigrantów, którzy w XIX w. osiedlili się w Teksasie. Polscy Ślązacy są założycielami najstarszej polskiej parafii i osady w Ameryce o nazwie Panna Maria, a także innych miejscowości o polskich nazwach jak Częstochowa czy Kościuszko. 21 plansz prezentuje historię Śląskich Teksańczyków od chwili osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych do dnia dzisiejszego, a także współczesnych kontaktów ich potomków ze Śląskiem, z Polską.

Wystawa, nad którą patronat honorowy objęła wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej, będzie prezentowana do 29 listopada.

Więcej na temat wystawy TUTAJ.