Archeologia Górnego Śląska

PAP |

publikacja 28.04.2015 23:45

Odkopaną przez archeologów w centrum Bytomia średniowieczną dębową studnię będzie można od środy oglądać na wystawie "Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska" w Muzeum Górnośląskim. Zwiedzający zobaczą również skarby pochodzące z epoki brązu.

Archeologia Górnego Śląska mat. prasowy

"Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska" to wystawa przybliżająca dzieje archeologii górnośląskiej od jej pionierskich czasów aż do chwili obecnej, czyli prawie dwustuletnią historię badań. "Ukazuje archeologię +od kuchni+, a także zwraca uwagę na jej związek z muzealnictwem, ochroną zabytków, edukacją" - poinformowało we wtorek na konferencji prasowej Muzeum Górnośląskie.

Jak powiedziała kurator wystawy Dorota Podyma, jedną z największych atrakcji będzie prezentowana po raz pierwszy zrekonstruowana średniowieczna studnia odkryta w 2009 roku podczas badań w centrum Bytomia. "Studnia została wykonana z oryginalnych średniowiecznych elementów, które wróciły do Muzeum Górnośląskiego w tym roku, po trwającej cztery lata konserwacji przeprowadzonej w Biskupinie" - poinformowano.

Podyma dodała, że w przypadku tej wykonanej z dębowego drewna studni zachowały się również kołowrót oraz wiadro. Jak powiedziała, "1359 rok - to data ścięcia drzewa".

Zaznaczyła również, że odkryta w 2009 roku studnia była głęboka na 10 m. Na wystawie zrekonstruowano ją w jednej trzeciej. "W miejscu, w którym ją odkryto takich studni było łącznie dziewięć. To oznacza, że teren był tam bardzo podmokły i woda występowała dość płytko" - powiedziała Podyma. W miejscu, gdzie odkopano studnie, dawniej przebiegały mury miejskie.

Wizyta na wystawie będzie również okazją do zapoznania się ze skarbami wykonanymi z brązu. Jeden z nich to kilkanaście siekierek oraz sierp i grot, odkryte w 1875 roku w Czarkowie. Drugi z prezentowanych na wystawie skarbów - dwa miecze, sztylet, nóż i zapinka - został odkopany w latach 30. ubiegłego wieku w Gamowie.

Muzeum zaznacza, że oba skarby z brązu "dla podkreślenia klimatu minionych epok" ukazane są w zachowanych, drewnianych przedwojennych gablotach.

Zwiedzający wystawę będą mieli również okazję zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem czy sposobami konserwacji zabytków. Zaprezentowane zostanie wiele technik i narzędzi - począwszy od łopaty i szpachelki, a na magnetometrii i georadarach skończywszy.

Sporą wartość stanowią również fotografie, oryginalne dokumentacje badań sprzed kilkudziesięciu lat, przedwojenne wydawnictwa archeologiczne. Wystawa, jak podkreślano w środę, prezentuje kulisy wielkich eksploracji.

Eksponaty będzie można oglądać od środy do 27 września.