Śpisz? Obudź się

Katarzyna Matejek

publikacja 08.09.2015 17:03

W Koszalinie trwa Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja.

Śpisz? Obudź się Katarzyna Matejek /Foto Gość Performance "Obudź się na niepełnosprawność". Spójrz, jest piękna - zdaje się mówić kreatorka mody

Performance "Obudź się na niepełnosprawność" zaprezentowany na Rynku Staromiejskim otworzył koszalińskie obchody EFF Integracja Ty i Ja.

To już XII edycja festiwalu. Hasłem tegorocznej jest: „Wizerunek moją siłą”. W ciągu pięciu festiwalowych dni zaproszeni goście, będące osobami niepełnosprawnymi, zaprezentują swoje pasje artystyczne, charyzmę, osobowość, a nawet - jak pokazał performance przygotowany przez młodych artystów - atrakcyjny wygląd zewnętrzny.

Do konkursu filmowego, w którym nagrodą są Motyle 2015, stanie kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata podejmujących temat niepełnosprawności. Nie zabraknie pokazów mody, happeningów, spektakli i koncertów.

Uczestnicy festiwalu wezmą udział w spotkaniach z filmowcami i sportowcami, projekcjach specjalnych, konferencji naukowej i wykładach.

Nowością festiwalu są warsztaty artystyczno-filmowe Bajka Bez Barier, przeznaczone dla dzieci z dysfunkcjami wzroku.

Większość wydarzeń odbędzie się w kinie Alternatywa oraz miasteczku festiwalowym przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej na Placu Polonii 1. Festiwal potrwa do soboty, zakończy się wręczeniem Motyli oraz recitalem Moniki Kuszyńskiej.

Prócz wydarzeń centralnych, wydarzeniu towarzyszą Małe Festiwale Ty i Ja, które prezentują wybrane produkcje filmowe w bibliotekach, domach pomocy społecznej, młodzieżowych domach kultury oraz zakładach karnych w całej Polsce.