Śląska sztuka sakralna w muzeum

PAP |

publikacja 09.09.2015 23:45

Otwarcie wystawy stałej poświęconej śląskiej sztuce sakralnej planowane jest pod koniec 2015 roku - poinformowało Muzeum Śląskie w Katowicach, którego nowa siedziba została otwarta w czerwcu na terenie dawnej kopalni Katowice.

Św. Barbara KATARZYNA WOLNY /FOTO GOŚĆ Św. Barbara
Dzieło z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach

Galeria śląskiej sztuki sakralnej będzie, jak poinformowało muzeum, "nową ofertą wystawienniczą", która "po latach wojennych zawirowań i podzielenia kolekcji" będzie ponownie prezentowana w całości. Łączyć będzie zbiory Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, które zostały przekazane w 2013 roku jako długoterminowy depozyt.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć ok. 120 obiektów - "skarby kultury górnośląskiej w zakresie rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z okresu gotyku i sztuki nowożytnej".

"Wszystkie dawne obiekty kultu pochodzą z terenu Górnego Śląska, ilustrują zagadnienia artystyczne wpisujące się w pojęcie śląskiego sacrum, budują obraz duchowości Górnego Śląska i dziedzictwa Kościoła katolickiego. Ikoną galerii jest Figura Marii z Dzieciątkiem z Knurowa, która stanowi jeden z cenniejszych zabytków w kręgu rzeźb zwanych Pięknymi Madonnami i zajmuje jedno z czołowych miejsc w dorobku śląskiej rzeźby lat 20. XV wieku" - poinformowano.

Aranżacja wystawy nawiązuje do wnętrza świątyni. Obecnie trwają prace projektowe związane z aranżacją oraz konsultacje dotyczące m.in. doboru gablot, systemu oświetlenia obiektów.

Muzeum Śląskie poinformowało, że wystawa stała poświęcona śląskiej sztuce sakralnej zostanie otwarta pod koniec 2015 roku, jednak precyzyjna data nie została jeszcze określona.

W czerwcu podczas otwarcia nowej siedziby, muzeum zaprezentowało pięć z sześciu zapowiadanych wystaw stałych: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej, "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - wystawę ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej.

Otwarcie Galerii Śląskiej Sztuki Sakralnej, o czym informowało już w kwietniu muzeum, zostało przełożone na innym termin. Dyrektor placówki Alicja Knast tłumaczyła wówczas m.in., że ogłoszono przetarg, ale "okazało się, że w Polsce nie ma dostawcy gablot, które spełniałyby wyśrubowane warunki".

Muzeum Śląskie powstało na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym.

W muzeum można oglądać 1400 eksponatów spośród ponad 118 tys. znajdujących się w jego posiadaniu.

TAGI: