Pobożna lektura

Leszek Śliwa

GN 41/2015 |

publikacja 08.10.2015 00:15

To pozornie zwykła scenka rodzajowa z życia średniozamożnej rodziny sprzed kilkuset lat.

Juan García de Miranda „Edukacja św. Teresy”,  olej na płótnie, 1735 Muzeum Prado, Madryt   Juan García de Miranda „Edukacja św. Teresy”, olej na płótnie, 1735 Muzeum Prado, Madryt
Siedząca na krześle z lewej strony matka i dwie córki zajmują się wyszywaniem, a trzecia córka umila im czas czytaniem na głos. Jej słowom przysłuchuje się także chłopiec widoczny między nią a matką. O tym, że mamy do czynienia ze sceną z życia świętej informuje nas tylko aureola wokół głowy czytającej dziewczynki.

Jesteśmy w mieście Ávila w Hiszpanii. Dziewczynka z aureolą to Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada, późniejsza mistyczka, reformatorka zakonu karmelitów i doktor Kościoła.

Święta Teresa w swych pismach pozostawiła nieco informacji o swoim dzieciństwie. Wiemy, że wraz z bratem Rodrigo uwielbiała czytać żywoty świętych. Kiedy miała 7 lat, oboje uciekli z domu, żeby dotrzeć do Ziemi Świętej i zostać męczennikami za wiarę. Z drogi zawrócił ich wujek, kiedy byli już poza miastem.

Chłopiec zasłuchany w słowa siostry to właśnie Rodrigo. Marzenia o dokonaniu czegoś wielkiego popchnęły go potem w inną stronę niż Teresę. Kiedy ona zakładała kolejne klasztory karmelitanek bosych, on został konkwistadorem w Ameryce.

Z prawej strony obrazu w otwartych drzwiach widzimy wieże kościelne i małe patio – wewnętrzny, przydomowy dziedziniec. Dziś w miejscu rodzinnego domu świętej znajduje się kościół i klasztor karmelitów, połączony z muzeum. Patio jest jedyną częścią domu, która zachowała się bez zmian.

Wieża widoczna za patio to fragment kościoła San Juan Bautista, w którym Teresa została ochrzczona. Do dziś zachowała się w tej świątyni chrzcielnica z czasów świętej.

Dzieło było częścią cyklu poświęconego życiu Teresy. Trzy obrazy z tego cyklu trafiły później do Museo Nacional de la Trinidad, skąd przekazano je do Museo del Prado.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.