Święci ze Śląska wzięci

Barbara Gąsior, Aleksandra Charczyńska – Plomteux

publikacja 11.12.2015 15:19

Świętość jest na wyciągnięcie ręki! Trzeba jedynie jej chcieć i dążyć do niej małymi krokami – czyli Dzień Śląski w "Don Bosco".

Święci ze Śląska wzięci Monika Wojtol, ks. Mirosław Niechwiej Dzień Śląski w "Don Bosco" w Świętochłowicach

Dzień Śląski pod hasłem „Święci ze Śląska wzięci” odbył się po raz siódmy w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach. Organizacją imprezy zajęli się nauczyciele – humaniści.

Ponieważ świętość jest towarem „luksusowym”, choć przecież dostępnym dla wszystkich ludzi, postanowiono tym razem pochylić się nad szczególnymi przewodnikami po świętości: sługami bożymi, świadkami wiary, błogosławionymi czy już kanonizowanymi. Wymienić wystarczy kilkoro: S. M. Dulcissima, czyli Helena Hoffmann, pochodząca właśnie ze Świętochłowic – Zgody, bł. ks. Emil Szramek czy Józef Czempiel, który zginął w Dachau. Dodajmy do nich św. Bronisławę, św. Barbarę, św. Jana Nepomucena czczonych na Śląsku, a ujrzymy całą plejadę „gwiazd” świętości.

Święci ze Śląska wzięci   Monika Wojtol, ks. Mirosław Niechwiej Dzień Śląski Uczniowie bardzo chętnie przystali na taki właśnie format tegorocznej uroczystości i od pierwszych chwil po ogłoszeniu tematyki rozpoczęli długie przygotowania: mieli m.in. stworzyć filmy konkursowe – każda klasa losowała „swoją” postać, poznawała jej życiorys, wyszukiwała ciekawostki, zbierała materiały dotyczące świadectw świętości czy heroicznych cnót tej osoby. To była prawdziwa przygoda „detektywistyczna”!

Dodatkowo młodzież zadbała o zaprojektowanie stoisk, które były eksponowane w holu szkoły. Każde stoisko miało autorski charakter – oprócz smakołyków kulinarnych i dekoracji tematycznych można było odnaleźć tam atrybuty charakterystyczne dla świętych.

Święci ze Śląska wzięci   Monika Wojtol, ks. Mirosław Niechwiej Dr Tomasz Rożek mówi o skalach Wszechświata Gościem specjalnym był w tym roku dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, fizyk i popularyzator nauki.  Uczniowie i nauczyciele przyjęli jego wykład poświęcony kometom i kosmicznej archeologii z wielkim zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem były pytania publiczności oraz aplauz na zakończenie wystąpienia.

Uczniowie zadbali o zróżnicowany program artystyczny – słowo przeplatało się z muzyką.

Zgromadzeni obejrzeli również scenki teatralne w gwarze śląskiej, opartą o oryginalny scenariusz autorstwa uczniów i wychowawców. Publiczność bawiła się podczas prezentacji multimedialnej, sprawdzając swoją wiedzę o atrybutach świętych w ikonografii i malarstwie. Dodatkowo quiz wiedzy o życiorysach świętych pisały wybrane drużyny reprezentujące poszczególne klasy.

Wiele emocji dostarczyła ta część obchodów, podczas której zaprezentowano najlepsze filmy przygotowane zarówno przez gimnazjalistów, jak i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Warto również wspomnieć o występach artystycznych uzdolnionej młodzieży (scenki teatralne, dekalog i osiem błogosławieństw w gwarze śląskiej oraz śpiew), które wprawiały wszystkich w radosny nastrój.

W finale grupa nauczycieli przedmiotów humanistycznych wystąpiła na scenie w charakterze chóru i orkiestry w konwencji big bandu, czym wzbudziła powszechną wesołość. Anielskie pióra i kostiumy przygotowane specjalnie na tę okazję miały udowodnić, że świętość jest na wyciągnięcie ręki – trzeba jedynie chcieć po nią sięgnąć i dążyć do niej małymi krokami, konsekwentnie wybierając dobro i służbę innym ludziom.

Uczestnicy szkolnego święta mieli też okazję, by pochwalić się wcześniej przygotowanym stoiskiem wyposażonym nie tylko w tradycyjne specjały śląskiej kuchni, ale także informacje dotyczące świętych. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów zaskoczyły oceniającą je komisję.

Podsumowując, tego dnia w „Don Bosko” nie  można było się nudzić, ponieważ Dzień Śląski miał swoją dynamikę i przebiegał tak, by można było doświadczyć bogactwa naszej kultury regionalnej w wielu odsłonach. Nie jest tajemnicą, że coroczne obchody cieszą się popularnością wśród uczestników, stając się jednocześnie okazją do propagowania określonych wartości – tych nieprzemijających i uniwersalnych, którym staramy się pozostawać wierni także na co dzień.

Wbrew obiegowym opiniom akcentującym brak zainteresowania wśród młodych tradycjami, kulturą, czy wreszcie historią Śląska w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach panuje doskonała atmosfera sprzyjająca krzewieniu takiej wiedzy i – co najważniejsze – zaangażowanie uczniów w organizację tak dużej uroczystości przekracza oczekiwania nauczycieli, którzy również wkładają wiele serca we wspólne świętowanie.

Komentarze uczniów świadczą o tym, że impreza się podobała i jest dla nich ważna. Spojrzenie na różne aspekty życia na Śląsku z pewnością pomaga określać własną tożsamość.