Niniwa, czyli pomysł na młodzież

ks. Tomasz Jaklewicz

publikacja 28.02.2016 05:45

Oblackie duszpasterstwo NINIWA ma już ponad 10 lat. „Podręcznik Niniwity” to zbiór materiałów dla animatorów i duszpasterzy, które mogą być świetną pomocą w duszpasterstwie. Nie tylko w parafiach oblackich.

Niniwa, czyli pomysł na młodzież Roman Koszowski /Foto Gość Modlitwa Niniwitów w oblackim ośrodku w Kokotku, dzielnicy Lublinca

W tym roku oblaci świętują 200-lecie swojego istnienia. Dokładnie 25 stycznia 1816 roku św. Eugeniusz de Mazenod założył nowe zgromadzenie, które przyjęło nazwę „Misjonarze Oblaci Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi”.

Od ponad 10 lat pod skrzydłami oblatów w Polsce rozwija się duszpasterstwo młodzieżowe, które ukształtowało się we wspólnotę młodych. Ich hasłem stało się słowo „Niniwa”, nawiązujące do Jonasza idącego głosić Boga w wielkim mieście.

Początek wielu dziełom w Kościele daje zwykle ktoś z wizją i odwagą. W tym przypadku był nim o. Tomasz Maniura OMI, który w katowickiej parafii szukał sposobu na ożywienie duszpasterstwa młodzieży. Pierwsza wspólnota pasjonatów dała początek Niniwie, na którą dziś składają się różne dzieła i zaangażowania: letnie ewangelizacyjne wyprawy rowerowe, wolontariat misyjny, rekolekcje i spotkania w Kokotku (Centrum Formacji Młodzieży), Festiwal Życia w Kodniu nad Bugiem.

„Podręcznik Niniwity” opisuje te wszystkie aktywności, ale przede wszystkim daje ogólne założenia oraz  konspekty spotkań formacyjnych podzielonych na trzy tematyczne zakresy: ku dojrzałości ludzkiej, katechizmowe i tematy związane z duchowością oblatów.

450 stron kolorowego druku A4 (strasznie ciężka książka!) to efekt kilkuletniej pracy ponad 40 autorów. Jak słusznie podkreśla ks. Maniura, „żadne, nawet najlepsze programy czy materiały formacyjne nie zastąpią spotkania z żywym człowiekiem”. Konieczny jest lider, świadek, który wierzy w Boga i wierzy w młodych. Tym niemniej konieczny jest także program.

Duszpasterzom młodzieży nieraz nie brak chęci i zapału, ale brak wizji, celu, metody, podstawowych założeń. Nie da się wiecznie improwizować. „Podręcznik Niniwity” jest adresowany do liderów, animatorów, duszpasterzy. Zasadniczo dla oblatów, choć nie tylko. Ten program, zawarte w nim pomysły i treści mogą inspirować wszystkich, którym bliskie jest Boże wezwanie „Wstań i idź do Niniwy”.

Ta książka to kolejny dowód na żywotność Kościoła w Polsce.

*

"Podręcznik Niniwity. Materiały Formacyjne dla animatorów Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA". Wyd. Kokotek, 2015 r.