Aula im. Szabelskiego otwarta

Przemysław Kucharczak

publikacja 04.04.2016 18:39

Odkryto w niej malowidła z najpiękniejszymi budynkami Śląska. Zostały odnowione!

Aula im. Szabelskiego otwarta Przemysław Kucharczak /Foto Gość Odnowiona aula im. Bolesława Szabelskiego w Akademii Muzycznej

Chodzi o aulę w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze dwa lata temu była zamalowana na biało. Pod grubą warstwą farby kryły się jednak pozostałości ważnych dla Górnego i Dolnego Śląska malowideł sprzed ponad stu lat.

Jest na nich przedstawiony nieistniejący już, drewniany,  z XVI-wieczny kościółek św. Wawrzyńca z Mikulczyc, dzisiejszej dzielnicy Zabrza. Na początku XX wieku został przeniesiony do Bytomia, gdzie – niestety – w 1982 r. spłonął. Na ścianie auli im. Szabelskiego wciąż jednak stoi. Nadal jest tam otoczony kamiennym, białym murkiem i wiekowymi, mikulczyckimi dębami, po których malowniczo wspina się bluszcz.

Aula im. Szabelskiego otwarta   Przemysław Kucharczak /Foto Gość U stóp wymalowanego na ścianie ratusza - na wrocławskim rynku - toczy się życie. Ta scena została uwieczniona na przełomie XIX i XX wieku Są też tam wymalowane zamek w Oleśnicy, Dom Wagi w Nysie i ratusz we Wrocławiu. Można tu wypatrzyć ciekawe szczegóły, np. toczący się po wrocławskim bruku automobil.

– Pierwotnie tutaj nie było Akademii Muzycznej, tylko Szkoła Rzemiosł Budowlanych, czyli średnia szkoła przygotowująca fachowców od budownictwa. Byli oni w Katowicach potrzebni, bo miasto się gwałtownie rozwijało – mówi prof. Ewa Chojecka, historyk sztuki, która czuwała nad pracami rekonstrukcyjnymi. – Ci uczniowie otrzymywali tutaj coś na kształt programu edukacyjnego: „Zobaczcie dzieci i zapamiętajcie, jakie dzieła architektury na Śląsku są najpiękniejsze i najważniejsze” – dodaje.

Malowidła powstały pomiędzy 1901 a 1904 rokiem. Aula ta była też pierwszą salą Sejmu Śląskiego. Dzięki temu często wykonywano w niej zdjęcia – które teraz bardzo pomogły w dokładnym zrekonstruowaniu malowideł. Część z nich jest zasłonięta, ponieważ aula zyskała także duże organy.

Prof. Chojecka odkryła, że autorem malowideł jest wrocławski malarz Emil Noellner.

W maju w odnowionej auli im. Bolesława Szabelskiego odbędzie się cykl koncertów organowych, dostępnych dla publiczności z zewnątrz. Ich plan ma być dostępny na stronie internetowej katowickiej Akademii Muzycznej. Pół godziny przed każdym koncertem aulę będzie można zwiedzać. Już teraz jednak można wstępnie obejrzeć te malowidła w poniższej galerii zdjęć.