Szukając „i”

GN 51/2016 |

publikacja 15.12.2016 00:00

Słowo powinno być leczące – uważa ks. Jerzy Szymik, autor „Poezji i teologii”. I być w służbie prawdy. Nie mojej czy twojej, ale prawdy po prostu.

Ks. Jerzy Szymik podpisuje swoją najnowszą książkę. Henryk Przondziono /foto gość Ks. Jerzy Szymik podpisuje swoją najnowszą książkę.

Teksty pisane do gazet starzeją się szybko. Te w internecie żyją jeszcze krócej. Świat przyspiesza, a my gonimy za nim, za newsami, plotkami, opiniami. Czy jednak cokolwiek rozumiemy z tego, co się dzieje? Czy w ogóle stawiamy pytanie o prawdę? I nie chodzi tylko o zgodność tekstów z rzeczywistością, ale o prawdę rozumianą głębiej jako sens wydarzeń, ich drugie dno, kierunek zachodzących procesów czy ich duchowy wymiar. Chodzi ostatecznie o rozeznawanie, czyli odsiewanie ziarna od plew, dobra od zła, prawdy od półprawdy czy kłamstwa. Mało kto ma dziś odwagę to robić w życiu publicznym, bo zostaje od razu oskarżony o narzucanie swojej opinii innym. Ale przecież obok wielu opinii istnieje coś takiego jak prawda.

Ksiądz Jerzy Szymik należy do ludzi, którzy mają odwagę głosić, że w chrześcijaństwie i w ogóle w życiu chodzi o prawdę. Uważa też, że obowiązkiem ludzi pióra, dziennikarzy, naukowców, publicystów jest poszukiwanie sensu, docieranie do prawdy. Z tego zasadniczego przekonania biorą się jego teksty. Tym, co daje światło, które pozwala docierać do istoty rzeczy, jest wiara. Stąd „Teologia i…” na przykład poezja, ale równie dobrze można by tu wstawić: nauka, polityka, ekonomia. Najbardziej katolicka litera to „i”. Ona jest kluczem. Przy czym „teologia” nie oznacza tutaj tylko akademickiej refleksji nad wiarą. Chodzi raczej o dosłowne rozumienie tego terminu, czyli „słowo o Bogu”. To z Boga jest światło prawdy i dlatego nie wolno oddzielać Boga (wiary, teologii) od innych ludzkich rzeczywistości. Trzeba szukać owego „i”, czyli głębokiego połączenia. Bo tam jest prawda.

Felietony ks. Jerzego, które od 2009 r. ukazywały się w GN, nosiły tytuł „Poezja i teologia”. Ten tytuł odpowiadał założeniu autora i redakcji – szukać w poezji ziaren dobra, wiary, prawdy. Gdyby jednak przeczytać wszystkie teksty od początku, wtedy dostrzec można ewolucję tej rubryki. Owszem, poezja wciąż się pojawia, ale obok niej także inne dziedziny życia, wydarzenia, którymi żyła Polska, Kościół, świat. A więc to bardziej „Teologia i…”. Ksiądz Jerzy opuszczał coraz częściej poetyckie rejony i zapuszczał się na dużo bardziej mętne wody prozy życia. Zawsze jednak z tym samym pragnieniem, by z pomocą „słowa o Bogu” docierać do istoty rzeczy, do prawdy.

Tom trzeci zawiera 25 felietonów z lat 2013–2015. Przypomnijmy, że tom pierwszy zawierał 57 felietonów z lat 2004–2008, tom drugi – 46 kolejnych z lat 2010–2013. Cykl „Poezja i teologia” został już zamknięty, ale nie kończy się współpraca GN z ks. Jerzym Szymikiem. Od nowego roku powróci on, po rocznej przerwie, jako stały felietonista w rubryce „As z rękawa”.

ks. Tomasz Jaklewicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.