Zielonogórskie szopki

Krzysztof Król

publikacja 18.12.2016 22:56

"Pielęgnujemy tradycje i symbole chrześcijańskie" – to hasło konkursu na najlepszą szopkę, który odbył się już po raz czwarty w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Zielonogórskie szopki Krzysztof Król /Foto Gość Nagrody w konkursie wręczył bp Tadeusz Lityński

W tym roku do konkursu zgłoszono 27 szopek. – Tak jak co roku komisja konkursowa miała problem, aby wybrać dziesięć szopek, które otrzymają nagrody główne bo wszystkie są przepiękne. Wszyscy się naprawdę napracowali – wyjaśnia Sławomir Ronowicz, prezes Stowarzyszenie Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein.

– Poprzez ten konkurs chcemy kultywować piękne tradycje chrześcijańskie. Wspólne wykonywanie szopek to najlepsza okazja, aby młodzież integrowała się i przypomniała sobie co jest najważniejsze w świętach Bożego narodzenia – dodaje.

Nagrody wręczył bp Tadeusz Lityński. – Cieszę się, że w Zielonej Górze pielęgnowana jest ta piękna kultura związana z Bożym Narodzeniem – powiedział biskup i dodaje: – Zostało jeszcze kilka dni do świąt Bożego Narodzenia i warto pomyśleć, aby w naszych domach zagościła nie tylko choinka, ale także szopka z Dzieciątkiem Jezus – powiedział bp Lityński.

Narodzone szkoły to: Gimnazjum nr 7 im. UNICEF w Zielonej Górze, Katolicka Szkoła, Podstawowa im. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Kornela Makuszyńskiego w Zielonej Górze, Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 im. Hansa Christiana Andersena w Zielonej Górze, Zespół Edukacyjny nr 6 w Przylepie, Zespół Edukacyjny nr 5 w Zielonej Górze Szkoła Podstawowa w Ochli, Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze, Gimnazjum nr 6 im. Fryderyka Chopina w Zielonej Górze i Szkoła Podstawowa nr 26 w Przylepie.

Bp Tadeusz Lityński otworzył uroczyście wystawę szopek. Oprócz tych wykonanych przez uczniów zielonogórskich szkół podstawowych i gimnazjalnych można zobaczyć specjalnie sprowadzoną szopkę krakowską, która ma 501 cm wysokości i 275 cm szerokości. Więcej na ten temat w świątecznym papierowym wydaniu "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego".