Film „Przy Planty 7/9” w Brukseli

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

publikacja 20.01.2017 13:50

Regionalne Centrum Informacyjne ONZ wraz z Misją Izraela przy Unii Europejskiej i NATO zaprezentują 25 stycznia w Brukseli film dokumentalny „Przy Planty 7/9” / „Bogdan's Journey”, opowiadający o pogromie kieleckim, w ramach prezentacji Ciné-ONU, dla zaznaczenia Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Film „Przy Planty 7/9” w Brukseli

Ciné-ONU to jedna z inicjatyw ONZ o największym zasięgu w Europie. Prezentowane tu filmy mają szczególną rolę w zadaniach ONZ, a w panelach dyskusyjnych po projekcjach biorą udział znaczące postaci związane z tematami filmów.

W dyskusji po projekcji „Przy Planty 7/9” / „Bogdan's Journey” wezmą udział: Rory Keane – przewodnicząca Biura Współpracy na rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa ONZ oraz Daniel Schwammenthal – dyrektor American Jewish Committee (AJC) Transatlantic Institute.

– Bardzo cieszymy się, że film jest tak dobrze przyjmowany nie tylko przez festiwale filmowe i instytucje edukacyjne w Polsce i za granicą. Projekcja organizowana przez ONZ i Ambasadę Izraela w Brukseli właśnie w ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci o Holokauście to ogromne wyróżnienie, a równocześnie szansa, że kielecka droga pojednania zostanie doceniona jeszcze szerzej przez instytucje europejskie i amerykańskie – skomentował Michał Jaskulski, jeden z reżyserów i producentów filmu.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest na całym świecie 27. stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

„Przy Planty 7/9” (tytuł angielski „Bogdan’s Journey”) reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger – w kamienicy przy ulicy Planty w Kielcach 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu na ocalałych z Zagłady Żydach. Film opowiada nie tylko o pogromie kieleckim, ale przede wszystkim o kieleckiej drodze na rzecz upamiętnienia ofiar i pojednania pomiędzy Polakami i Żydami.

Zobacz trailer:

jaskulmis PRZY PLANTY 7/9 / BOGDAN'S JOURNEY - OFFICIAL TRAILER (INTERNATIONAL)

W Polsce film zostanie pokazany w najbliższych dniach we Wrocławiu 26 stycznia w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 5a. Pokaz będzie poprzedzony wstępem dr hab. Bożeny Szaynok, badaczki z Uniwersytetu Wrocławskiego zajmującej się pogromem kieleckim. Pokaz organizuje Fundacja Bente Kahan.