Bez państwowego mecenatu

Edward Kabiesz

GN 6/2017 |

publikacja 09.02.2017 00:00

Nowa ewangelizacja, a na tym przecież najbardziej zależy twórcom „Zerwanego kłosa”, może być skuteczna tylko wtedy, kiedy będzie miała szeroki zasięg.

Aleksandra Hejda, która zadebiutowała na ekranie w roli bł. Karoliny, i Zuzanna Lipiec jako jej matka. Materiały prasowe Aleksandra Hejda, która zadebiutowała na ekranie w roli bł. Karoliny, i Zuzanna Lipiec jako jej matka.

Film „Zerwany kłos” Witolda Ludwiga nie tylko odważnie podejmuje pomijany we współczesnym kinie temat. Daje nadzieję, że doczekamy się wkrótce innych produkcji, które podejmą tematy związane z wiarą. Powstał – podobnie jak kilka innych zrealizowanych ostatnio filmów o tematyce religijnej i historycznej – bez wsparcia państwowego mecenatu.

W rozmowie z „Gościem Niedzielnym” reżyser przyznał, że zanim zrodził się pomysł filmu, niewiele wiedział i o bł. Karolinie, i o filmowym rzemiośle. Jednak miał już za sobą pewne doświadczenia teatralne. Ludwig dorastał w środowisku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, gdzie kwitło ożywione studenckie życie kulturalne. Był jednym z jego animatorów, organizował wraz z zespołem wieczory klasyki polskiej literatury, poezji i dramatu. Z czasem zmieniała się ich koncepcja, coraz częściej spektakle wykorzystywały konwencję sztuk teatralno-filmowych. Aktorzy schodzili ze sceny i wydarzenia przenosiły się w przestrzeń filmową. Na ekranie pojawiały się etiudy filmowe wpisane w akcję przedstawienia. Z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zespół wystawił „Przesłuchanie”, później „Brata naszego Boga” na podstawie dramatu Wojtyły, a z czasem obecność filmu w tych spektaklach była coraz większa. Wkrótce reżyser wraz z całym zespołem doszedł do wniosku, że nowa ewangelizacja, a na tym przecież najbardziej im zależało, może być skuteczna tylko wtedy, kiedy będzie miała szeroki zasięg. Zdaniem reżysera taką szansę daje film na dużym ekranie.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.