Skarb już jest w Mauzoleum

Jędrzej Rams

publikacja 09.02.2017 09:11

W Legnicy został pokazany portret ostatniego Piasta, księcia Jerzego Wilhelma.

Skarb już jest w Mauzoleum Jędrzej Rams /Foto Gość Obraz jest prezentowany w Mauzoleum Piastów Śląskich

Przy legnickiej świątyni pw. św. Jana Chrzciciela znajduje się Mauzoleum Piatów Śląskich - bezcenne miejsce dla historii Polski. Tutaj bowiem znajdują się doczesne szczątki wielu Piastów z linii legnicko-brzeskiej, w tym 15-letniego księcia Jerzego Wilhelma, ostatniego z rodu.

W środę 8 lutego 2017 roku, w kolejną rocznicę pochówku księcia w Legnicy, uroczyście otwarto wystawę obrazu legnickiego księcia. Prezentacja dzieła, na wpół odrestaurowanego, potrwa do 3 marca 2017 roku.

Podczas otwarcia obecni wysłuchali wykładów zaprezentowanych przez pracowników Muzeum Regionalnego w Jaworze - Mirosława Szkiłądzia oraz Teresy Chołubek-Spyt i Arkadiusza Muły.

Ten pierwszy zapoznał zebranych historią śląskich Piastów: od podziału dzielnicowego, przez sukcesję wszystkich 19 pokoleń aż do tragicznej śmierci księcia Jerzego Wilhelma.

- Doszło do niej w listopadzie 1675 roku podczas polowania w okolicach Brzegu, siedziby księcia. Dostał on wysokiej gorączki i po dziesięciu dniach zmarł. To zakończyło linię rodu Piastów, która pojawiła się w polityce europejskiej na dobre wraz z chrztem Mieszka I. Czy wygaszanie rodów to ewenement na tamte czasy? Oczywiście że nie. Na długo przed Piastami skończyły się historie rodów, które można powiedzieć, razem z nimi panowały w 966 r- Przemyślidów w Czechach, Rurykowiczów w Rosji czy . Piastowie przetrwali najdłużej- mówił Mirosław Szkiłądź.

Z kolei Teresa Chołubek-Spyt, konserwatorka Muzeum w Jaworze opowiedziała historię renowacji bohatera spotkania, czyli obrazu księcia Jerzego Wilhelma. Tłumaczyła zastosowane techniki, które odpowiadały konkretnym uszkodzeniom dzieła, jego budowy i dotychczasowych historii renowacji. W tej chwili renowacja nie została skończona. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze zakończy się ona do 11 listopada i wówczas zostanie zaprezentowana w jaworskim muzeum.

Wśród obecnych na spotkaniu była m.in. Dorota Czudowska, senator RP, Stanisław Andrzej Potycz z Bractwa Henryka Pobożnego oraz uczniowie gimnazjum nr 5 im. księcia Jerzego Wilhelma.

Wystawa będzie czynna do 5 marca br.