Lekcja nasłuchiwania

GN 23/2017 |

publikacja 08.06.2017 00:00

Co mówi Duch Święty do Kościoła nad Wisłą? Czy chce wysłać do Jana Kowalskiego jakiś komunikat?

Lekcja nasłuchiwania henryk przondziono /foto gość

Są tacy, którzy twierdzą, że się wycofał. Działał wprawdzie przed wiekami, ale potem odpuścił. Nie rozumiem takiego myślenia. Co mówi dziś Duch Święty do Kościoła modlącego się nad Wisłą? Wielokrotnie byłem o to pytany. Odpowiadałem: nasłuchiwanie Jego głosu, szukanie natchnień i łapanie Go na gorącym uczynku to jest to, co najbardziej pasjonuje mnie w mojej pracy.

Od lat fascynuje mnie to, w jaki sposób Jezus formował uczniów. Czy założył pod Jerozolimą jesziwę, w której uczył pedagogiki Królestwa? Nie! Wychodził do świata. Do ludzi. Uczniowie wiedzieli, że podobnie jak Mistrz „dziś, jutro i pojutrze muszą być w drodze”.

W drugim tomie książki „Co Duch Święty mówi do Kościoła w Polsce?” znalazłem mnóstwo interesujących intuicji i diagnoz. Na przykład taką, że Kościół nad Wisłą jest zbyt skoncentrowany na samym sobie. Nuci pod nosem: „Panie Jezu, zabierzemy Cię do domu, Panie Jezu, nie oddamy Cię nikomu”.

Jak głosić Dobrą Nowinę w czasach, gdy – jak przytacza w książce o. Remigiusz Recław – „w jednej tutejszej parafii usłyszałem od proboszcza: »U mnie 80 proc. rodziców dzieci z Pierwszej Komunii Świętej nie jest w sakramencie«”? Jak skutecznie opowiedzieć o żywym Bogu pokoleniu, które dostaje histerii, gdy zabraknie dostępu do wi-fi?

Drugi tom rozmów o współczesnym Kościele to lekcja nasłuchiwania. Rozmówcy Sylwii Palki (bp Andrzej Siemieniewski, ks. Krzysztof Kralka, o. Remigiusz Recław, ks. Krzysztof Czerwionka, ks. Sławomir Płusa, Marcin Zieliński (na zdjęciu), Karol Sobczyk i Myrna Nazzour) nie są oderwanymi od duszpasterskiej rzeczywistości marzycielami. To praktycy, którzy doskonale wiedzą, jak natchnienia, które przyszły z góry, zostały zweryfikowane przez życie i jak „sprawdzają się w praniu”.

Marcin Jakimowicz

Sylwia Palka
Co Duch Święty mówi do Kościoła w Polsce? 
cz.2
Esprit
Kraków 2017
ss. 256   Sylwia Palka Co Duch Święty mówi do Kościoła w Polsce? cz.2 Esprit Kraków 2017 ss. 256