Papieskie Madonny

Szymon Zmarlicki

publikacja 09.06.2017 09:00

Jeszcze tylko do końca czerwca w Starym Opactwie w Rudach można zobaczyć niezwykłą wystawę obrazów Matki Bożej.

Papieskie Madonny Szymon Zmarlicki /Foto Gość Jeden z wielu wizerunków koronowanej Matki Bożej, jakie można zobaczyć na wystawie

Wystawę Madonn papieskich przygotowała krakowska grupa ikonopisarzy "Lumen". Przedstawiają ją jako "wyraz szczególnej czci Matki Bożej i akt wiary w jej szczególną rolę w dziele zbawienia".

Prezentowane dzieła to kopie obrazów przedstawiających Maryję, związanych ze św. Janem Pawłem II. Wiele z nich otrzymało wierne repliki papieskich koron. W przeciwieństwie do oryginałów, których w kościołach najczęściej nie da się zobaczyć z bliska, tym można przyjrzeć się bardzo dokładnie.

Wśród wizerunków można znaleźć m.in. Czarną Madonnę z Jasnej Góry, Matkę Bożą Gietrzwałdzką, Łysiecką, Ostrobramską, Świętojańską, Pięknej Miłości czy Słuchającą. Jest też kopia obrazu Matki Bożej Pokornej z rudzkiego sanktuarium.

Jak mówi Grzegorz Tomasiak, kurator wystawy, ekspozycja cieszy się wśród zwiedzających ogromnym zainteresowaniem. W maju Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy odwiedziło prawie 5 tys. osób i większość z nich przyszła zobaczyć Madonny.

- Oprócz aspektu artystycznego i technologicznego, w obrazach zawarta jest głęboka treść duchowa, charakterystyczna dla malarstwa tablicowego i ikonicznego, czym właśnie zajmuje się grupa "Lumen". Możemy zobaczyć liczne Madonny z całego kraju, a wśród nich te najbardziej popularne i znane. Ponadto wiele z nich ma wiernie odzwierciedlone papieskie korony - tłumaczy Tomasiak.

Wystawę można oglądać do końca czerwca w Galerii Sztuki Starego Opactwa w Rudach (ul. Cysterska 4).