Maryja na Kolumnie

GN 29/2017 |

publikacja 20.07.2017 00:00

Według tradycji św. Jakub Większy głosił Dobrą Nowinę w Hiszpanii. W roku 40 nawracał pogan w mieście Cesaraugusta (dzisiejsza Saragossa). Uparci poganie nie chcieli jednak dać wiary słowom apostoła.

Francisco de Goya y Lucientes "Matka Boża objawia się św. Jakubowi i jego uczniom w Saragossie" olej na płótnie, 1768–1769, kolekcja prywatna Francisco de Goya y Lucientes "Matka Boża objawia się św. Jakubowi i jego uczniom w Saragossie" olej na płótnie, 1768–1769, kolekcja prywatna

Przygnębiony niepowodzeniem, zaczął już myśleć o opuszczeniu Półwyspu Iberyjskiego. Wówczas niespodziewanie na chmurze ukazała się Maryja. Ofiarowała mu swoją figurę ustawioną na jaspisowej kolumnie i powiedziała: „Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której Ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata”.

Świadkowie cudu błyskawicznie się nawrócili, a pokrzepiony apostoł od tego czasu niestrudzenie ewangelizował ludność Hiszpanii. Zgodnie z życzeniem Maryi w miejscu objawienia wybudowano bazylikę. Dziś Virgen del Pilar (Matka Boża na Kolumnie) jest patronką Hiszpanii, a w Aragonii (regionie, którego stolicą jest Saragossa) Pilar jest jednym z najpopularniejszych imion żeńskich.

Reprodukowany obok obraz to jedno z pierwszych dzieł Francisca de Goi, namalowane jeszcze w manierze tradycyjnego baroku. Maryję widzimy na chmurze u góry. Palcem lewej ręki pokazuje swą figurę trzymaną przez anioły. Druga grupa aniołów, widoczna z lewej strony, przenosi kolumnę, na której za chwilę stanie wizerunek Matki Bożej. Apostoł, namalowany w prawym dolnym rogu, pada na kolana. Dwaj stojący przed nim uczniowie pokornie przyznają, że błądzili, trwając w błędach pogaństwa.

Leszek Śliwa

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.