Coś dla duszy

GN 46/2017 |

publikacja 16.11.2017 00:00

To już 5. edycja festiwalu „Kino z duszą” organizowanego, od 2013 r. przez fundację Areopag XXI.

Kadr z fimu „Bieżeńcy (1915–1922)” Jerzego Kaliny. materiały festiwalowe Kadr z fimu „Bieżeńcy (1915–1922)” Jerzego Kaliny.

Podobnie jak w ubiegłych edycjach, w ramach konkursu prezentowane są filmy tematycznie bardzo różnorodne, czyli dokumenty o tematyce historycznej, prorodzinnej, religijnej i społecznej. W ubiegłym roku Nagrodę Główną festiwalu za film „Dotknięcie anioła” otrzymał Marek Pawłowski. Była to historia Henryka Schönkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu. Podczas tegorocznego festiwalu, który rozpocznie się 23 listopada, wyemitowanych zostanie 19 filmów, które wezmą udział w pokazach konkursowych. Przewodniczącym jury jest Maciej Drygas, autor głośnego dokumentu „Usłyszcie mój krzyk”.

W konkursie zobaczymy filmy już znane, ale także takie, które jeszcze nie trafiły do kin czy na telewizyjne ekrany. Z ciekawszych pozycji na uwagę zasługują z pewnością „Bieżeńcy 1915–1922” Jerzego Kaliny, opowieść z czasów I wojny światowej, kiedy armia rosyjska wycofująca się z zachodnich guberni Imperium zostawiła nacierającym Niemcom spaloną ziemię. 3 mln osób opuściło domy, uciekając na wschód. Była to największa przymusowa migracja w XX w. w tej części Europy, a ci, którzy przeżyli, po latach wracali do swoich wsi już w odrodzonej Polsce. Historia losów trzech polskich Żydówek, które przeszły przez piekło zgotowane Żydom przez Niemców, jest tematem filmu „I tak wszystko widziałam…” Michała Tkaczyńskiego. Losy dziewczynek odmienili w pewnym momencie Polacy, którzy ryzykując swoje życie, uratowali je przed zagładą. Film opowiada również o roli księży i Kościoła katolickiego w ratowaniu Żydów z getta warszawskiego. Na zakończenie festiwalu zobaczymy pełnometrażowy dokument „Dramaty” Zvika Gregory Portnoya. To opowieść o Danielu, który po 14 latach odsiadki wyszedł z więzienia i szuka swojego miejsca na świecie. Nie chce być sam, szuka Boga.

Festiwal nie ogranicza się wyłącznie do pokazów konkursowych, widzowie mogą wziąć też udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Po pokazie filmu Krzysztofa Żurowskiego odbędzie się spotkanie z najsłynniejszym tynieckim benedyktynem, czyli o. Leonem Knabitem. Andrzej Musiał, operator filmowy i członek jury festiwalu, opowie o tym, „Jak oglądać dokument”. W piątek natomiast odbędzie się debata „Siła modlitwy na wielkim ekranie”, organizowana przez portal Stacja 7. W sobotę, po zakończeniu projekcji, dowiemy się, jakie filmy zyskały uznanie jury. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia widzowie będą mogli wejść bezpłatnie, a wejściówki dostępne będą w kasach kina bezpośrednio przed projekcjami.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.