Rok Chopinowski na Wawelu

PAP |

publikacja 28.02.2010 10:47

Uroczysta msza św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza zainaugurowała w niedzielę przed południem obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie.

Rok Chopinowski na Wawelu Henryk Przondziono/Agencja GN Wawel

Po mszy w Krypcie Wieszczów odsłonięty zostanie medalion Fryderyka Chopina, kopia medalionu z nagrobka kompozytora na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Fragmenty poematu "Fortepian Chopina" Cypriana Kamila Norwida wyrecytuje Jerzy Trela.

Uroczystości zakończy koncert fortepianowy w wykonaniu Kevina Kennera. Światowej sławy artysta, zwycięzca konkursu chopinowskiego z 1990 roku, wykona Scherzo nr 4 E-dur op. 54. Będzie to pierwszy w historii Katedry Wawelskiej koncert fortepianowy. Instrument został ustawiony przed konfesją św. Stanisława w nawie głównej i jest widoczny dla wszystkich uczestników uroczystości w katedrze.

Kolejny koncert, również w wykonaniu Kevina Kennera, odbędzie się po południu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przerwie koncertu otwarta zostanie wystawa "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Uroczystości chopinowskie w Krakowie zakończy wieczorne otwarcie wystawy w Pawilonie Wyspiańskiego "Weiss - Chopin - Fin de Siecle".