Długi cień Stalina

Andrzej Grajewski

GN 4/2018 |

publikacja 25.01.2018 00:00

Książka rosyjskiego uczonego o tym, jak Stalin dokonał sowietyzacji Polski, to bolesna lektura o słabości naszej polityki w konfrontacji z siłą imperium. Nie wprost, ale wyraźnie odnosi się także do wielu tematów bieżącej polskiej polityki.

Winston Churchill, Harry Truman i Józef Stalin podczas konferencji w Poczdamie, 23 lipca 1945. DPA/PAP Winston Churchill, Harry Truman i Józef Stalin podczas konferencji w Poczdamie, 23 lipca 1945.

Nikołaj Iwanow w „Komunizmie po polsku” nie odkrywa nieznanych dokumentów. Podkreśla zresztą, że najważniejsze archiwa sowieckie są dla badaczy nadal niedostępne. Iwanow zna jednak dobrze rosyjską literaturę, a przede wszystkim opisuje naszą historię z innej perspektywy, aniżeli czyni to polska historiografia, a mianowicie z punktu widzenia Kremla. Chociaż jego książka wydaje się bardziej kompilacją aniżeli nowym, jednorodnym dziełem, powinna skłaniać do dyskusji, gdyż nie tylko dotyka przeszłości, ale stawia ważne pytania o kształt współczesnych relacji z Rosją.

Plan Stalina

Dostępne jest 6% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.