Niezwyczajny thriller

Edward Kabiesz

GN 4/2018 |

publikacja 25.01.2018 00:00

Film Ridleya Scotta zadaje ważne pytania na temat moralności, odpowie­dzialności za rodzinę i granic, jakich nie można przekroczyć, kiedy decydują się sprawy życia i śmierci.

Christopher Plummer, który zastąpił skompromitowanego Kevina Spacey’ego w roli J. Paula Getty’ego. materiały dystrybutora Christopher Plummer, który zastąpił skompromitowanego Kevina Spacey’ego w roli J. Paula Getty’ego.

Film „Wszystkie pieniądze świata” zdobył rozgłos jeszcze przed premierą. Zdecydowały o tym względy pozaartystyczne. Warto jednak go obejrzeć z kilku powodów. Mimo sensacyjnej akcji film nie jest zwyczajnym thrillerem. Scenariusz powstał na podstawie dokumentalnej opowieści Johna Pearsona poświęconej losom rodziny Gettych, której przesłanie można skwitować sloganem, że pieniądze szczęścia nie dają.

Ważnym wątkiem filmu jest porwanie wnuka Johna Paula Getty’ego, najbogatszego w latach 70. człowieka na świecie. Porwanie, do którego doszło w 1973 roku, wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów i opinii publicznej nie tylko ze względu na sensacyjny charakter całej historii, ale i postawę bogacza. Twórca naftowego imperium, mimo gróźb bandytów, odmówił zapłaty okupu. Rodzina 16-letniej ofiary, czyli syn Getty’ego i jego żona, nie miała tyle pieniędzy, by spełnić żądania porywaczy. Getty traktował swoich synów i wnuków z dystansem, nie utrzymywał z nimi bliższych kontaktów. Historia porwania jest znana, więc reżyser miał trudne zadanie, by utrzymać zainteresowanie widza do samego końca. Przedstawione stosunkowo wiernie porwanie jest tylko jednym z ważnych wątków filmu, ale większość akcji skupia się na członkach rodziny chłopca, a przede wszystkim jego matce i jej zabiegach o zdobycie środków na okup. To ona i jej były teść są głównymi bohaterami filmu.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.