Recenzje

GN 4/2018 |

publikacja 25.01.2018 00:00

441 Hz
Song of the North
Dux
2017 441 Hz Song of the North Dux 2017

KSIĄŻKI

Zaczadzeni

Powieść Erikssona opisuje wyścig pomiędzy szwedzkimi służbami a grupą muzułmańskich terrorystów, która chce dokonać zamachu na niespotykaną do tej pory skalę. „Tutaj w Szwecji grzechy maszerują jakby na paradzie” – mówi jeden z bohaterów książki. Dobrotliwy imam tłumaczy mu, że dżihad jest wyłącznie walką wewnętrzną. I dodaje, że to chrześcijańscy rycerze nawracali ludzi mieczem. Wydaje się jednak, że największym grzechem szwedzkich pisarzy jest zaczadzenie polityczną poprawnością. Ich przesłanie jest jasne. Zagrożeniem dla Szwecji są chrześcijańscy fundamentaliści, którzy mordują grzeszników na lewo i prawo.

Edward Kabiesz

Literackie przestrzenie

Dorobek Julii Hartwig ma szczęście do wnikliwych krytyków i literaturoznawców, mimo iż jego odbiór czytelniczy nie dorównuje rezonansowi dzieł takich autorów jak np. Miłosz czy Herbert. Próbę odczytania tej twórczości podjęła ostatnio prof. Elżbieta Dutka. Badaczka wpisuje się w modny, ale też poznawczo płodny nurt interpretacyjny, zwany geopoetyką, kładący nacisk na czynniki przestrzenne, czyli miejsca w istotny sposób formujące osobowość artystki (Francja – Ameryka – Polska).

Praca imponuje zarówno rozległością, jak i głębią ujęcia problemów, i stanowi zachętę do wspólnej podróży śladem „damy polskiej poezji”.

Andrzej Babuchowski

PŁYTY

Północne tęsknoty

Chór Kameralny 441 Hz, działający od dwunastu lat w Gdańsku pod kierownictwem młodej dyrygentki Anny Wilczewskiej i wielokrotnie już nagradzany na prestiżowych festiwalach, znany jest z wykorzystywania nieszablonowych technik wokalnych. Tę skłonność muzyków do poszukiwań i eksperymentów słychać także na ich najnowszej, znakomitej płycie, na której wzięli na warsztat twórczość współczesnych kompozytorów z krajów północnych, głównie skandynawskich. Wiele utworów zostało opartych na motywach ludowych, mamy więc niebywałą okazję, by wniknąć w specyficzną wrażliwość ludzi Północy – twardych i pełnych dzikiej tęsknoty.

Szymon Babuchowski

Bez klisz

La Pallotina to zespół, który nad Wisłą nie ma odpowiednika – i to właściwie mogłoby wystarczyć za rekomendację. Dopowiedzmy jednak: atutem formacji ks. Andrzeja Daniewicza są przede wszystkim świetne teksty, niepowielające zasłyszanych prawd, ale będące owocem głębokiego przemyślenia Ewangelii. Poetyckie, dowcipne, dojrzewające wraz z autorem. „Wreszcie mi zależy/ Szansy nie spacierzyć/ Trzymać w górze wzrok” – śpiewa na nowej płycie ks. Daniewicz, by zaraz potem wyznać, że chce „zestarzeć się w świątyni Pana”. A wszystko to zagrane z rockowym pazurem.

Szymon Babuchowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.