Lekarz z nieba

Leszek Śliwa

publikacja 01.02.2018 00:00

Święta Agata to jedna z wielu męczennic, ofiar prześladowań chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim w III wieku. Jej los był szczególnie ciężki, bo egzekucję poprzedzono wyrafinowanymi torturami.

Simon Vouet "Św. Piotr odwiedza św. Agatę w więzieniu", olej na płótnie, ok. 1624, kolekcja prywatna Simon Vouet "Św. Piotr odwiedza św. Agatę w więzieniu", olej na płótnie, ok. 1624, kolekcja prywatna

W roku 249 cesarz Decjusz wydał edykt nakazujący wszystkim obywatelom imperium złożenie ofiar pogańskim bogom. Odmawiających udziału w tych obrządkach chrześcijan skazywano na śmierć. Taki też wyrok wydano na Agatę, pochodzącą z Katanii piękną córkę zamożnego Rzymianina. Kilka lat wcześniej naraziła się ona namiestnikowi Sycylii, Kwincjanowi, odrzucając jego zaloty. Przyjmując chrześcijaństwo, postanowiła żyć w czystości. Namiestnik zemścił się okrutnie. Z jego rozkazu przed egzekucją Agacie odcięto piersi. Po tej strasznej torturze wtrącono ją do więzienia, by następnego dnia spalić ją na stosie.

Obraz pokazuje scenę, do jakiej doszło podczas ostatniej nocy Agaty w więzieniu. W sposób cudowny w jej celi pojawił się św. Piotr w towarzystwie anioła trzymającego świecę. „Córko! – rzekł apostoł – przyszedłem cię uleczyć”. Agata była przekonana, że to lekarz ziemski, więc rzekła: „Ciało moje już żadnych lekarstw nie potrzebuje. Mam lekarza Pana Jezusa, który, jeśli zechce, jednym słowem zdoła mnie uleczyć”. Wtedy św. Piotr odpowiedział: „Ten ci jest, który mnie posłał, bom ja apostoł i poseł Jego. A teraz zobacz, że cię już uleczył”. Po tych słowach zniknął, a ciało Agaty stało się jeszcze piękniejsze niż przed męką.

Artysta namalował chwilę, w której Agata została uleczona. Rozpoznajemy to po geście Piotra, wyciągającego rękę w stronę uwięzionej. Jej prawa ręka jest przykuta kajdanami, ale lewą próbuje skromnie się zasłonić. Anioł oświetla scenę i z ufnością wpatruje się w twarz apostoła.

Leszek Śliwa

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.