Bohaterka szczególna

Roman Tomczak

publikacja 01.02.2018 21:17

Ponad 30 obrazów i grafik nt. św. Jadwigi Śląskiej można oglądać do końca lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Prochowicach.

Bohaterka szczególna Roman Tomczak /Foto Gość Wernisaż cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców Prochowic.

Oleje, tempery, grafiki, collage... Na wystawie "Święta Jadwiga i Jej Śląsk" zabrakło tylko rzeźb, które są elementem całej ekspozycji, ale do wnętrz sali wystawowej w prochowickiej bibliotece już się nie zmieściły. Zmieścili się za to licznie przybyli goście, których przywitał Krzysztof Kułacz-Karpiński, jeden z kuratorów wystawy.

- Bohaterką tej ekspozycji jest kobieta szczególna, która jak chyba żadna inna zapisała się w historii Śląska: święta Jadwiga, żona księcia Henryka Brodatego i matka księcia Henryka Pobożnego. Tej postaci ofiarowali swój talent i zdolności najlepsi wrocławscy artyści, związani z tamtejsza Akademią Sztuk Pięknych. - mówił K. Kułacz-Karpiński.

Drugim kuratorem był prof. Aleksander marek Zyśko z Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP, który przypomniał zebranym, że wystawa o św. Jadwidze jest pierwszą, jaka gości w ścianach sali wystawowej prochowickiej biblioteki.

- Mają państwo okazje obejrzeć tu prace ponad 30 wrocławskich artystów, autorów wystawy, która miała swój debiut w kościele Świętego Krzyża we Wrocławiu, a później we wrocławskiej katedrze. Odtąd wędruje głównie po Dolnym Śląsku, w miejscach związanych z życiem św. Jadwigi - mówił prof. Zyśko.

Ekspozycja gościła więc m. in. w Bolkowie i Legnicy, gdzie księżna miała swoje główne lokum. Z Prochowic pojedzie w marcu do Lubina i prawdopodobnie do Wołowa. Cenny element wystawy stanowi gablota z reprintem "Kodeksu Lubińskiego" - życiorysu księżnej Jadwigi spisanej w Lubinie przez zakonnika Mikołaja Pruzio.

W wernisażu wzięli także udział burmistrz Prochowic Alicja Sielicka, Małgorzata Linowska, prezes Fundacji im. Alfredy Poznańskiej we Wrocławiu, głównego organizatora wystawy, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz lokalnego koła Związku Sybiraków.