Lato z kulturą - oferta Kościoła

KAI/J

publikacja 17.07.2006 17:10

Oprócz zabytków sztuki sakralnej dostępnej w licznych świątyniach i muzeach diecezjalnych, przez cały rok, podczas wakacji instytucje kościelne przygotowują dodatkową ofertę kulturalną. Także w tym roku nie zabraknie interesujących koncertów, wystaw, festiwali.

Przedstawiamy niektóre spośród letnich propozycji kulturalnych Kościoła, o których warto pamiętać odwiedzając różne zakątki kraju.

Hel
Od 9 lipca do 26 sierpnia w Helu będzie trwał VI Letni Festiwal Muzyki Kameralnej. Koncerty odbywają się dwa razy w tygodniu: w niedziele o godz. 21.00 we franciszkańskim kościele Bożego Ciała i w czwartki o godz. 19 w Muzeum Rybołówstwa (XIV-wieczny, dawny kościół). Występują głównie artyści związani z Akademią Muzyczną w Gdańsku i chóry z Wybrzeża.

Gdańsk
Już po raz 49. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej - jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. Koncerty festiwalowe odbywają do 25 sierpnia, w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00. W tym roku obok artystów z Polski występują znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch.

W ramach XXIX Festiwalu Muzyki Organowej, Kameralnej i Chóralnej, w każdy piątkowy wieczór lipca i sierpnia wspaniałe gotyckie wnętrza Bazyliki Mariackiej goszczą organistów z całego świata a także wokalistów, chóry, zespoły kameralne i orkiestry symfoniczne.

Z kolei Jarmark św. Dominika (29 lipca-20 sierpnia) to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowa impreza o charakterze handlowo-kulturalnym. Nierozerwalnie związana jest z zakonem dominikanów. Handlowi corocznie towarzyszy Festiwal św. Mikołaja, odbywający się wewnątrz i wokół dominikańskiego kościoła św. Mikołaja. Zawsze dużym wzięciem gdańszczan i turystów cieszyły się koncerty, oglądanie filmów pod gołym niebem, debaty, nocne zwiedzanie zakamarków świątyni.

Z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja, a także w Rumii, Jastarni, Fromborku, Władysławowie i Stegnie odbywają się przez całe wakacje letnie koncerty organowe.

W dniach 22-25 sierpnia odbędzie się VII Otwarty Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej w Jastarni, Kuźnicy i Juracie. W tym roku festiwal dedykowany jest ks. Janowi Twardowskiemu i jego poezji.

Władysławowo
Przez dwa letnie miesiące w kościele Wniebowzięcia NMP trwać będzie IV Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Ichtis. Rozbrzmiewa tam zarówno muzyka organowa, jak i współczesna religijna muzyka wokalna.

Gniezno
Koncerty organowe w gnieźnieńskiej katedrze, stała ekspozycja w Muzeum Archidiecezjalnym oraz wystawa franciszkańska w Muzeum Początków Państwa Polskiego - to najciekawsze propozycje letniej oferty Gniezna.

Muzyki organowej w murach gnieźnieńskiej katedry będzie można posłuchać w niedziele 9 i 16 lipca. Koncerty organizowane są w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który już po raz szósty odbywa się w Gnieźnie. W repertuarze dominuje muzyka barokowa.

Na turystów czeka także zlokalizowane w pobliżu katedry Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Zobaczyć w nim można m.in. kielich św. Wojciecha złożony z bizantyjskiej agatowej czaszy z X wieku. Godny uwagi jest także kielich królewski z końca XII w. ufundowany prawdopodobnie dla katedry gnieźnieńskiej przez Mieszka III Starego.

Sandomierz
W tutejszym Muzeum Diecezjalnym na co dzień można zobaczyć obrazy, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, pamiątki patriotyczne z okresu Powstania Styczniowego, bardzo bogatą kolekcję dawnych polskich tkanin czy obrazy z tzw. kolekcji włoskiej. Do najcenniejszych eksponatów należą obraz Lukasa Cranacha Starszego (1472-1553) "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Katarzyna". Przechowywane są tu także rękawiczki królowej Jadwigi czy fajka Mickiewicza.

Na wakacje Muzeum przygotowało specjalną ofertę, m.in. prezentację eksponatów egipskich czy kolekcję monet od czasów rzymskich do XIX w. ze zbiorów własnych. Trwa wystawa rzeźby Antoniego Rząsy (1919-1980). Główną tematyką eksponowanych prac jest motyw pasyjny, ukazujący cierpienie Chrystusa i Jego Matki.

Aż do 30 sierpnia, w każdą środę o godz. 18.30 odbywają się "Wieczory Organowe w Bazylice Katedralnej". Będzie to już 16 edycja tych koncertów, w których biorą udział wykonawcy z kraju i zagranicy.

Stalowa Wola
Kojarzona zwykle z hutą Stalowa Wola staje się latem zagłębiem muzyki organowej i kameralnej, którą wykonują artyści z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola - Rozwadów koncertują oni w przepięknym wnętrzu klasztornym o wyjątkowych walorach akustycznych. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 16. Artyści grają na włoskich, elektronicznych organach "Grand Opera", spełniających wszelkie wymogi koncertowe.
Koncerty odbywają się we wtorki do 5 września o godz. 19:00.

Tarnobrzeg
Międzynarodowe Koncerty Organowe są cykliczną imprezą odbywającą się od 1993 roku w trzech tarnobrzeskich kościołach: pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Barbary i oo. dominikanów. Podczas koncertów rozbrzmiewają utwory w wykonaniu najwybitniejszych organistów i kameralistów z kraju i ze świata.

Tarnów
Zabytkowe kościoły, cmentarze i muzea znalazły się na trasie specjalnych, niedzielnych spacerów po Tarnowie. Cykl imprez pod hasłem "Wędrówki tropami historii. Tarnów - ludzie, ulice, budowle" zorganizowało Tarnowskie Centrum Informacji. Coniedzielne darmowe spacery z przewodnikami będą się odbywać do 3 września.

Na trasie wędrówek znalazła się m.in. bazylika katedralna, Muzeum Diecezjalne, bogaty w zabytki cmentarz żydowski, ruiny synagogi, klasztor bernardynów i zabytkowe drewniane kościółki.

Warto wspomnieć, że Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszą tego typu placówką w Polsce (założono je w 1888 r.). Zgromadzona tu kolekcja średniowiecznej sztuki malarstwa tablicowego i rzeźby polichromowanej jest unikalna.

Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tak zwaną szkołę krakowsko-sądecką. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza, aż po XIX w. Kielce
W Muzeum Diecezjalnym trwa do końca września wystawa "Skarby Zakonu Bożogrobców Miechowskich". Wśród stałych eksponatów znajduje się obraz jednego z trzech najwybitniejszych flamandzkich malarzy barokowych - Jakuba Jordaensa "Pokłon Trzech Króli" z I poł. XVII w. Uwagę zwracają przykłady malarstwa gotyckiego, m.in. skrzydła tryptyku św. Jana Jałmużnika pędzla Mistrza Rodziny Marii - ok. 1500 r.

Atrakcją Kielc jest od kilku lat jedyna w Europie Środkowo-Wschodniej Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki", wg pomysłu Leszka Mądzika. Można tu zobaczyć prace blisko 100 artystów, m.in. obrazy Tadeusza Brzozowskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Marii Anto, Stanisława Rodzińskiego, rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, Gustawa Zemły, instalację Jerzego Kaliny, fotografie Adama Bujaka. Są także depozyty prac Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora i Jerzego Nowosielskiego.

Zamość
23 lipca w Dyniskach będzie można usłyszeć pop-oratorium "Miłosierdzie Boże" do słów z "Dzienniczka" św. siostry Faustyny Kowalskiej w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen z Kalisza. 20 sierpnia w cerkwi pw. św. Mikołaja zabrzmi koncert muzyki cerkiewnej.

Koncerty organowe z 30-letnią tradycją - to propozycja dla tych wszystkich, którzy odwiedzą latem roztoczańskie uzdrowisko, a zarazem główne miejsce kultu maryjnego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej - czyli Krasnobród. Tradycyjnie odbędą się dwa koncerty w lipcu i dwa w sierpniu.
Pod koniec lipca w Krasnobrodzie będą też koncertowały zespoły folklorystyczne i folkowe, które wezmą udział w 5. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk - Zamość 2006". Festiwal przybliża kulturę, a zwłaszcza folklor i sztukę ludową krajów europejskich i spoza Europy. W tym roku swój udział w festiwalu zapowiedziały zespoły z Węgier, Serbii, Cypru, Czech, Grecji, Chile, Indii, Sardynii, Kostaryki.

Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, turystów, pielgrzymów i tych, którzy specjalnie przyjeżdżają w tym czasie do Górecka Kościelnego - miejsca kultu św. Stanisława Biskupa Męczennika - cieszy się też Festiwal Pieśni Maryjnej Ludowych Zespołów Śpiewaczych Diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W tym roku festiwal odbędzie się 6 sierpnia.

Innego rodzaju propozycję kulturalną będzie można znaleźć na południowych krańcach diecezji - w Narolu. Tam, w niewielkim kresowym miasteczku, na pograniczu kultur Wschodu i Zachodu, od kilku już lat odbywają się Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne Akademii Narolskiej (20-27 sierpnia), skierowane do młodych muzyków, malarzy, aktorów, literatów, historyków sztuki, muzykologów.

Wadowice
Od 6 lipca w Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach można oglądać wystawę poświęconą Kunegundzie Siwiec ze Stryszawy, zmarłej w opinii świętości w 1955 r. karmelitance świeckiej ze wspólnoty w Wadowicach.

Głównym jednak celem turystów przybywających do Wadowic jest Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Wśród eksponatów znajdują się m.in. narty i buty narciarskie, w których biskup a potem arcybiskup Karol Wojtyła szusował po beskidzkich i tatrzańskich stokach, różaniec od s. Łucji z Fatimy - podarowany przez nią Ojcu Świętemu.

Unikalne eksponaty można obejrzeć na wystawie stałej u pallotynów na Kopcu. Ekspozycja prezentuje podarunki, jakie ofiarowywali papieżowi wierni z różnych stron świata. Są to np. kolekcja figurek z Wietnamu, zegar z mapą z Zambii, plakietka z maskami afrykańskimi, tabakierka z wysuszonej figi, szopki w tykwie.

Wadowicka parafia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny ma ofertę dla dzieci - zarówno wadowiczan, jak i turystów, którzy w papieskim mieście będą przez dłuższy czas. W każdy czwartek od godziny 10.00 parafia zaprasza najmłodszych na wspólne spotkanie. Podczas "radosnych czwartków" dzieci poznają lepiej Wadowice, zwiedzają okolice miasta, wyjeżdżają na wycieczki, np. do Łagiewnik.

Kalwaria Zebrzydowska
W bazylice ojców bernardynów przez cały lipiec w każdy piątek o godz. 20.00 można posłuchać koncertów w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.
Festiwal odbywa się w 48 miastach na terenie Polski Południowo-Wschodniej. Oficjalne otwarcie nastąpiło 29 maja, na zakończenie pielgrzymki Benedykta XVI do Polski.

Zakopane
Już po raz szósty organizowany jest w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Organowy, dla zwiedzających czynne są muzea i otwarte kościoły na Szlaku Gotyckim czy Szlaku Drewnianym, wytyczonych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zakopiański Międzynarodowy Festiwal Organowy to wydarzenie, które od sześciu lat przyciąga pod Giewont miłośników muzyki organowej z całego świata. W tym roku podczas festiwalowego lata publiczność będzie miała okazję usłyszeć koncerty w wykonaniu m.in. muzyków z Rosji, Austrii, Hiszpanii, Finlandii, Włoch i Polski.

Przez prawie dwa miesiące w każdy weekend koncerty odbywać się będą w dwóch kościołach: pw. Najświętszej Rodziny przy słynnym deptaku - Krupówkach i w Sanktuarium na Krzeptówkach. W tym roku festiwal będzie trwał do 19 sierpnia.

Obok Festiwalu Organowego w Zakopanem można oglądać wiele wystaw prezentujących podhalańskich twórców. "Stworzenie" to temat dorocznej wystawy malarstwa na szkle podhalańskich artystów, organizowanej przez księży marianów w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Witkiewiczowskiej kaplicy na Jaszczurówce. Od lat wystawiają tutaj swoje prace twórcy z Podhala, Orawy i Pienin.

W sierpniu odbędzie się XXXVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami i folklorem górali z różnych gór Europy i świata, porównania podobieństw i różnic w ich tańcach, muzyce, strojach i...kuchni. Górale z całego świata spotykają się na nabożeństwach w zakopiańskich kościołach.

Łopuszna
W rodzinnej miejscowości ks. Józefa Tischnera urządzono Izbę Pamięci. "Tischnerówka" czynna jest od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty do 16.00. W pobliskim Dworku Tetmajerów podczas wakacji można zobaczyć wystawę zadedykowaną autorowi "Etyki Solidarności". Klimat podhalańskiego "centrum polszczyzny", w którym pomieszkiwał niegdyś powstaniec listopadowy i poeta Seweryn Goszczyński, gdzie chronili się uczestnicy powstania chochołowskiego, serdeczność rodziny Tischnerów - mającą nieopodal stadninę koni, ściągają w progi zabytku licznych gości. Autorką obrazów olejnych i pasteli jest zakopiańska malarka Beata Sarapata.

Szlaki podhalańskie
Inną atrakcją Podhala są dwa szlaki turystyczne, ustanowione przez Wojewódzki Urząd Marszałkowski w Krakowie. Pierwszy z nich: Szlak Gotycki wiedzie przez Zakopane do Ludźmierza. W kolejnych miejscowościach można poznać liczne zabytki gotyckie: podhalańskie kościoły drewniane, okazałe, murowane budowle na polskim Spiszu oraz magnackie i szlacheckie siedziby. Drugim szlakiem jest Szlak Architektury Drewnianej. Zabytki na Podhalu zostały wytyczone w III Rejonie Podhalańsko-Pienińskim.

Turyści odwiedzający Skalne Podhale mają też możliwość obcowania z folklorem góralskim na licznych festiwalach. W Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczną się wkrótce XL Sabałowe Bajania. Nie braknie tańca i śpiewu góralskiego. Zaplanowano też w tamtejszym Domu Ludowym multimedialny wykład o Tatrach.