Ze świata kultury...

publikacja 07.01.2009 10:49

To, co było podstawą kultury Europy, poszukiwanie Boga i gotowość, by Go słuchać, również dzisiaj pozostaje fundamentem każdej prawdziwej kultury... - Benedykt XVI

Alicja w Krainie Czarów

5 marca na polskie ekrany trafia od dawna oczekiwana „Alicja w Krainie Czarów”, wariacja na temat dzieła Lewisa Carrolla, która wyszła spod ręki największego maga kina, Tima Burtona.

Film, zrealizowany w technologii 3D, ma polską wersję językową, w której usłyszymy m.in. Katarzynę Figurę, która podkłada głos złej Czerwonej Królowej (Helena Bonham Carter). – To jest bardzo mocny film, od razu chwytający za gardło i nie pozwalający wyjść z tej rzeczywistości – mówi aktorka. – Postać, której użyczam głosu, Czerwona Królowa, jest słodka, a za chwilę nakazuje ściąć głowę – zdradza. Więcej:.


Daleko od centrum

Duchowe centra literatów nie mają wiele wspólnego z politycznymi, czy nawet kulturalnymi, stolicami.

Kiedy przygotowywałem antologię młodej poezji religijnej dla magazynu „44/ Czterdzieści i Cztery”, ze zdziwieniem zauważyłem, że wśród autorów, którzy znaleźli się w kręgu moich zainteresowań, nie ma ani jednego przedstawiciela stolicy. Przeważają za to poeci pochodzący z „prowincji”, choć przecież wcale nie zamierzałem przyjmować takiego klucza. Owszem, część z nich mieszka w dużych miastach, z reguły jednak nie w tych, które zwykło się uważać za najbardziej płodne literacko, jak np. Warszawa czy Kraków. Więcej:.


Łowienie w eterze

W dzisiejszym radiu króluje "uśredniona" papka. Żeby znaleźć wartościową audycję, słuchacz musi się trochę natrudzić.

Tu próbna stacja radionadawcza PTR w Warszawie, fala 385 metrów – tymi słowami inżynier Roman Rudniewski rozpoczął 1 lutego 1925 roku erę radiofonii w Polsce. To właśnie Polskie Towarzystwo Radiotechniczne – przedsiębiorstwo zajmujące się konstruowaniem sprzętu radiotechnicznego – nadawało w naszym kraju pierwsze regularne audycje radiowe. Trwały one zaledwie godzinę dziennie i składały się z koncertów i odczytów. Więcej:.


30 sarkofagów obok Skargi

Nowy panteon. Być może już wkrótce kondukty z prochami wielkich Polaków idące Drogą Królewską będą się zatrzymywały przed kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a.

Rezygnacja z rozbudowy krypty zasłużonych na Skałce nie powstrzymała myśli o nowym Panteonie Narodowym. Zaangażowały się w to władze Polskiej Akademii Umiejętności, a prof. Franciszek Ziejka, b. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaproponował pojezuicką świątynię przy ul. Grodzkiej. Pomysł zyskał akceptację władz kościelnych oraz poparcie rektorów krakowskich uczelni wyższych. Więcej:.


Opowiedzieć historię

Historia z literaturą spotykają się tu niemal na każdej stronie - i są to spotkania fascynujące...

Wydany przez Uniwersytet Śląski tom „Opowiedzieć historię” dedykowany został Profesorowi Stefanowi Zabierowskiemu. W publikacji ofiarowanej wybitnemu znawcy twórczości Josepha Conrada nie mogło rzecz jasna zabraknąć tekstów poświęconych autorowi „Lorda Jima”. Więcej:.


Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:

  • Film
  • Literatura
  • Muzyka
  • Malarstwo
  • Architektura
  • Zjawiska
  • Sylwetki
  • Teka Jujki