Życie po życiu

Tomasz Gołąb

publikacja 18.03.2010 06:19

Mimo że sposoby pochówków ulegały zmianom, wiara w życie pozagrobowe nie opuszczała mieszkańców Europy.

Życie po życiu

Otwarcie wystawy w Muzeum Archeologicznym zbiegło się niemal z rozpoczęciem Wielkiego Postu. Skojarzenie z wielkośrodową formułą „Prochem jesteś…” narzuca się więc naturalnie. Bo tematem przewodnim ekspozycji, wypożyczonej z węgierskiego Muzeum im. Dériego w Debreczynie, są śmierć i pogrzeb.

„Mieszkańcy gwiaździstego nieba” to przewodnik po wierzeniach ludów zamieszkujących Wielką Nizinę Węgierską od 5,5 tys. lat przed Chrystusem do ok. roku tysięcznego ery chrześcijaństwa. Ludzie od zarania wierzyli w życie pozagrobowe, wyposażali zmarłych w przedmioty pomocne im w przejściu „na drugą stronę” oraz „potrzebne” po śmierci.

Oprócz zabytków pochodzących z badanych archeologicznie cmentarzysk (ludy koczownicze raczej nie zostawiały po sobie śladów osadnictwa, tak jak ludy rolnicze), na wystawie zrekonstruowano pochówki szkieletowe, ciałopalne oraz w symboliczny sposób przedstawiono przejście duszy z ciała do świata zmarłych. Zaprezentowano historię zmiany wierzeń, obrządków pogrzebowych i sposobów pochówków zmarłych ludów koczowniczych, przemieszczających się po terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej, od najstarszych odkrytych z młodszej epoki kamienia, neolitu, poprzez tysiąclecia, aż po przybycie Madziarów i przyjęcie chrześcijaństwa.

– Na ekspozycji zgromadzono ok. 300 oryginalnych zabytków, wydobytych z grobów szkieletowych bądź popielnicowych: urny, przystawki, ozdoby, paciorki, plakietki, broń, okucia rzędów końskich oraz symbole chrześcijaństwa – krzyżyki, medaliki. Na wystawie są także rekonstrukcje grobów szkieletowych i ciałopalnych w skali 1:1 oraz makiety m.in. kurhanów. W symboliczny sposób pokazano przejście ze świata żywych w zaświaty, kiedy dusza zmarłego wędruje do gwiaździstego nieba – opisuje komisarz wystawy w PMA Joanna Kołacińska.

Wystawa pokazywana była wcześniej w Biskupinie. W Warszawie będzie można ją oglądać do 25 kwietnia w Państwowym Muzeum Archeologicznym przy ul. Długiej 52 (arsenał) od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-16.00, w soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele w godz. 10.00-16.00 (wstęp wolny). Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł. Muzeum zaprasza dzieci i młodzież szkolną na zajęcia oraz lekcje muzealne, w soboty zajęcia dla osób indywidualnych. Zapisy grup na wystawy i lekcje: tel. 22 831-15-37.