Polska premiera filmu o św. Teresie z Avili

www.vision.pl/pd

publikacja 13.01.2009 13:08

Dziś trafia do polskich wypożyczalni film pt. „Święta Teresa” – francusko-hiszpańsko-brytyjska koprodukcja, opowiadająca historię XVI-wiecznej mistyczki i reformatorki życia zakonnego, pierwszej kobiety ogłoszonej doktorem Kościoła.

W rolę poruszonej lekturą „Wyznań” świętego Augustyna Teresy, przesłuchiwanej przez inkwizycję charyzmatycznej reformatorki i współzałożycielki (wraz ze świętym Janem od Krzyża) wielu karmelitańskich klasztorów, wcieliła się Paz Vega – pochodząca z Sewilli gwiazda młodego pokolenia. Na drugim planie asystują jej uznane aktorki światowej kinematografii - Victoria Abril i Geraldine Chaplin.

Reżyserem i scenarzystą nagrodzonego za wizję artystyczną na festiwalu w Montrealu filmu jest, cieszący się wielkim uznaniem od lat ’90, hiszpański pisarzy, Ray Lorgia. Autorem zdjęć natomiast José Luis Alcaine – oboje należą do grona najbliższych współpracowników Pedro Almodovara, jednego z najwybitniejszych obecnie twórców kina autorskiego.

Polskim dystrybutorem, ukazującego się na płytach DVD filmu „Święta Teresa” (tytuł oryginalny: „Teresa: El cuerpo de Cristo”) jest firma Vision.