Z miłości do Biblii

Jolanta Sąsiadek

publikacja 30.09.2009 08:45

Już piąty rok „Verbum cum Musica” przybliża, rozwija, wzrusza, cieszy...

Z miłości do Biblii Foto: Jolanta Sąsiadek

72 koncerty z wykładami poświęconymi Pismu Świętemu, tyleż samo prelegentów oraz dziesiątki chórów, orkiestr, kameralnych zespołów muzycznych i solistów – to dorobek grupy entuzjastów organizujących biblijne spotkania muzyczne. A wszystko bez stałego, instytucjonalnego wsparcia, jedynie dzięki zaangażowaniu mówców i artystów oraz życzliwemu wsparciu ludzi, którym zależy na dziele biblijnym i rozwoju wrocławskiej kultury. Spotkania zainaugurowała 23 stycznia 2005 roku uroczysta Msza św. w katedrze, która poprzedziła wykład i koncert w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Abp Marian Gołębiewski mówił wówczas o Księdze Rodzaju. Jego słowo okrasił występ chóru dziewczęcego i kwartetu smyczkowego.

Zapał i wiara
Cykl „Verbum cum Musica” znalazł swoje stałe miejsce na mapie kulturalnej Wrocławia i archidiecezji. Od ponad czterech lat wpisuje się też w ogólnopolskie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, za które odpowiedzialny jest metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Jest on także honorowym patronem spotkań ze Słowem Objawionym i muzyką. – Chcemy wprowadzać w życie odnowione pragnienie spotkania z Pismem Świętym i jego nowoczesną interpretacją – mówi ks. Paweł Stypa, od początku współtwórca biblijno-muzycznego cyklu „Verbum cum Musica”, wiceprezes fundacji „Studium Culturae Ecclesiae”, która od ponad czterech lat organizuje te spotkania.

Od początku merytorycznie czuwa nad nimi diecezjalny moderator duszpasterstwa biblijnego o. dr Marian Bernard Arndt OFM. O oprawę muzyczną zabiega Ewelina Kondziela, absolwentka i doktorantka Papieskiego Wydziału Teologicznego, wykładająca historię muzyki i literaturę muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Nad wszystkim czuwa ks. Paweł Stypa, wyszukując interesujących prelegentów i miejsca kolejnych koncertów. Wśród wykładowców cyklu nie brakuje wybitnych znawców Pisma Świętego, ale także specjalistów innych dziedzin nauki, przedstawicieli różnych środowisk, prezentujących na kanwie Biblii najważniejsze tematy dotykające współczesnego człowieka.

Goszczący na „Verbum cum Musica” prelegenci poruszyli między innymi tak nurtujące i żywotne tematy, jak Apokalipsa, sens i cel naszego istnienia, objawiający się w życiu wiecznym, miłość Boga do człowieka i nasza wiara w Niego, rodzina w Biblii, sens śmierci Chrystusa na krzyżu i co z niej wynika dla nas, biblijna historia zbawienia i miłości, miłosierdzia i cierpienia, lęku i zaufania, małżeństwo w zamyśle Bożym.

Spotkania biblijne nie pomijają też ważnych wydarzeń roku liturgicznego, takich jak Boże Narodzenie i Zmartwychwstanie Pańskie, Wszystkich Świętych i Wielki Post. Tradycją stały się uroczyste spotkania kolędowe i pasyjne, wspomnienia zaduszkowe i z okazji różnych rocznic. Szczególne miejsce zajmują koncerty w Niedzielę Biblijną.

Uczta i lekcja
Twórcom fundacji „Studium Culturae Ecclesiae” bardzo zależy, by dzieło promowania biblijnych treści zataczało coraz większe kręgi. Dlatego oprócz systematycznych spotkań na Ostrowie Tumskim organizują także prelekcje i koncerty w okolicznych parafiach Wrocławia i poza nim. Trafiają z nimi do małych miejscowości i wsi, by i tam propagować Pismo Święte. Dzięki formule, w której codzienność przeplata się z głębokimi treściami biblijnymi, płynąca z nich wiedza staje się żywa. Gdy u boku znanych wykładowców i profesjonalnych artystów swoje zaangażowanie w tworzenie kultury mogą prezentować uzdolnieni soliści, zespoły i chóry amatorskie oraz młodzież ze szkół muzycznych, ich przekaz nie pozostaje dostępny tylko dla wąskiego grona, lecz trafia do wielu słuchaczy. Staje się znakomitą lekcją religii, patriotyzmu, wiary, historii i kultury dla słuchaczy i wykonawców.

– Takie zaangażowanie uczniów, studentów, a przede wszystkim ich nauczycieli, wychowawców i dyrygentów umożliwia rozwój dzieła biblijnego i wrocławskiej kultury chrześcijańskiej – mówi prezes fundacji E. Kondziela – i za to z całego serca im dziękujemy!
Jolanta Sąsiadek

Dla umysłu, serca i ducha
Fundacja „Studium Culturae Ecclesiae” zaangażowała się we współtworzenie chrześcijańskiego portalu internetowego www.filmedia.tv, prezentującego materiały z duszpasterstw akademickich, uczelni i szkół. Proponuje też parafiom i innym społecznościom lokalnym pomoc w przygotowaniu uroczystości rocznicowych, patriotycznych i religijnych. Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc na nr 0 667 675 558 (lub 559) lub pisząc na adres: fund.arte@poczta.onet.pl. Osoby chcące przyczynić się do rozwoju Verbum cum Musica i innych dzieł fundacji mogą przekazać wsparcie na konto: 05 1090 2398 0000 0001 0484 0778.

Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:

  • Film
  • Literatura
  • Muzyka
  • Malarstwo
  • Architektura
  • Zjawiska
  • Sylwetki