Będzie dramat

GN 09/2018 |

publikacja 01.03.2018 00:00

To wydarzenie unikatowe w skali misteriów wielkopostnych. Bez nagłośnienia, przy blasku świec, widzowie dosłownie zostaną porwani z miejsc.

Będzie dramat

Dwa tygodnie przed Wielkim Piątkiem, 16 marca, w kościele św. Józefa w Chorzowie zostanie odśpiewany najstarszy z zachowanych średniowiecznych dramatów liturgicznych „Ludus Passionis. Gra o Męce Pańskiej”. Pasja pochodzi z XIII-wiecznego zbioru pieśni „Carmina Burana”, znanego bardziej z tekstów o charakterze świeckim. „Ludus Passionis” jest jedną z dwóch pasji, które znajdują się w tym rękopisie. Niekompletny zapis został zrekonstruowany i opracowany muzycznie przez światowej sławy kompozytora i muzykologa Marcela Pérèsa. W Chorzowie usłyszymy śpiewaków Scholi Węgajty z Warmii pod kierownictwem Johanna Wolf- ganga Niklausa, a wspomogą ich dwie chorzowskie schole: męska Schola Cantorum Minorum Chosoviensis i żeńska Nativitatis. Udział obiecują też benedyktyni z Tyńca i dominikanie z Krakowa. Zespół Schola Węgajty tworzą profesjonalni muzycy, aktorzy, plastycy, teatrolodzy z 6 krajów. W swojej twórczości sięgają do chorału gregoriańskiego i dramatu liturgicznego – gatunku szalenie popularnego w średniowieczu, dziś prawie już zapomnianego.

Kolejne sceny odgrywane są w różnych częściach kościoła, a nawet poza nim. To zmusza publiczność do wstania z ławek i przemieszczania się razem z aktorami. Dzięki temu widzowie aktywnie wchodzą w akcję misterium i w niej uczestniczą. Nawet nieznajomość łaciny nie jest przeszkodą. Trzeba tylko otworzyć się na inną formę odbioru: przez zmysły, obraz, klimat i własną intuicję.

Aleksandra Pietryga

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.