Recenzje

GN 09/2018 |

publikacja 01.03.2018 00:00

Augustyn Pelanowski
Dom Józefa
Paulinianum
Częstochowa 2017
ss. 198 Augustyn Pelanowski Dom Józefa Paulinianum Częstochowa 2017 ss. 198

KSIĄŻKI

Nie tylko dla mężczyzn

Ojciec Augustyn Pelanowski, znany naszym czytelnikom, ma niezwykły dar wydobywania z Biblii ukrytej prawdy. Takiej, która nie rzuca się w oczy przy pośpiesznej lekturze. Zgodnie ze starą zasadą interpretacji Pisma Świętego – tłumaczy Biblię Biblią. I czyta ją na kolanach.

„Dom Józefa” to zbiór biblijnych komentarzy, które ukazują świętość Józefa w odkrywczy, świeży sposób. Autor pokazuje aktualność wzoru Józefa jako człowieka wiary, męża milczenia, czystego małżonka Maryi, ojca i wychowawcy Jezusa. Dla mężczyzn szukających mocnej, męskiej wiary lektura obowiązkowa. I nie tylko dla nich.

ks. Tomasz Jaklewicz

Wencel kanoniczny

Wiersze Wojciecha Wencla wpisano w zeszłym roku na listę lektur obowiązkowych dla szkół ponadpodstawowych, co zresztą wywołało niemałą burzę i falę dezinformacji w mediach. Dobrze więc, że ukazuje się taka książka, prezentująca kanon twórczości gdańskiego poety. Widać w niej jak na dłoni, że sprowadzanie Wencla do roli „smoleńskiego barda” jest kosmicznym nieporozumieniem. To poezja metafizyczna, silnie zakorzeniona w kulturze europejskiej, a jednocześnie na wskroś polska. Przebija z niej także miłość do małej ojczyzny, a wątki rodzinne i osobiste nadają tej twórczości charakter poruszającego świadectwa.

Szymon Babuchowski

PŁYTY

Debiut z ogniem

Porywający, choć nieco późny debiut Barbary Wrońskiej, której głos fani muzycznej alternatywy znają z nagrań zespołu Pustki oraz siostrzanego duetu Ballady i Romanse. „Teraz jest najlepszy czas, żeby w skrzydła puścić wiatr” – śpiewa wokalistka w piosence „Nie czekaj”. Nareszcie! Autorski w każdym calu projekt Wrońskiej zręcznie łączy to, co w muzyce nowoczesne, i to, co retro. Bigbitowe zapożyczenia plus solidna dawka soulu, elektroniki i piosenki aktorskiej – całość zmieści się w pojemnej szufladce z etykietką pop. Popularnie. Oryginalnie. Po prostu, choć nie tak prosto.

Piotr Sacha

Boski rap

Arkadiusz „Arkadio” Zbozień swoją muzyką porywa tłumy młodzieży w ramach autorskiego programu wykładów „Rób to, co kochasz”. To jego życiowe motto. Obserwuję jego drogę od pierwszej płyty i przy każdej kolejnej widzę ogromny rozwój. Choć rap nie jest moim ulubionym gatunkiem muzycznym, krążków Arkadia słucham z wielką przyjemnością. Raper swoimi rymami głosi Ewangelię. Spełnia swoje marzenia, dlatego na płycie można go usłyszeć z takimi muzykami jak Dariusz Malejonek, Natalia Niemen czy Grzegorz Turnau.

Rafał Cempel

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.