Recenzje

GN 12/2018 |

publikacja 22.03.2018 00:00

Joanna Bątkiewicz-Brożek
Droga Krzyżowa i Zmartwychwstanie Chrystusa
z ks. Dolindo Ruotolo
Esprit
Kraków 2018
ss. 184 Joanna Bątkiewicz-Brożek Droga Krzyżowa i Zmartwychwstanie Chrystusa z ks. Dolindo Ruotolo Esprit Kraków 2018 ss. 184

KSIĄŻKI

Golgota ks. Dolindo

Wielu Polaków modli się już krótką sentencją włoskiego kapłana: „Jezu, Ty się tym zajmij” i doświadcza w swoim życiu jej owoców. Teraz mamy okazję przeżywać wraz z ks. Dolindo także Drogę Krzyżową. Autorka przybliża najpierw krótko postać sługi Bożego, ukazując, jak bardzo jego życie splecione było z męką Chrystusa. W ten sposób wprowadza nas w rozważania wydobyte z komentarzy włoskiego mistyka do Pisma Świętego, ułożone tu według stacji Drogi Krzyżowej. Mogą być one pomocą w odprawianiu nabożeństwa, ale są na tyle gęste, że nawet czytanie codziennie po jednej stacji będzie pretekstem do rozmyślań na cały dzień. Szymon Babuchowski

Z Biblią na sercu

Jest coś niestosownego w pisaniu recenzji do rozważań Drogi Krzyżowej. Proszę więc potraktować tych kilka słów raczej jako zachętę, żeby sięgnąć po książeczkę o. Augustyna Pelanowskiego i razem z nim się modlić. Ojciec Augustyn wierzy, myśli i naucza z Biblią w ręku, a właściwie z Biblią na sercu. I takie są jego rozważania. Przeniknięte miłością do słowa Bożego – dlatego momentami ostre jak miecz. Odsłaniają nasz grzech, pychę, udawanie. Droga Jezusa na Golgotę jest zarazem wyznaniem Jego miłości, co pokazuje pięknie zwłaszcza druga z zamieszczonych w książce medytacji.

ks. Tomasz Jaklewicz

PŁYTY

Arcydzieło

To dźwięki, które sięgają najgłębiej, dotykają samej duszy, a przecież mogłoby się wydawać, że to muzyka trudna, na wskroś współczesna. Niewielu kompozytorów może poszczycić się tak poruszającym połączeniem eksperymentu z tradycją, a nawet ludowością. Słowa symfonii stanowią pozornie odległe od siebie teksty: średniowieczny „Lament świętokrzyski”, inskrypcja odczytana na ścianie hitlerowskiej katowni w Zakopanem i lamentacja ludowa nad losem śląskiego powstańca. Wątek cierpienia łączy je w spójną całość. Arcydzieło światowej muzyki XX wieku, w przepięknym wykonaniu.

Szymon Babuchowski

Uwielbiam!

Dynamiczna, kierowana przez ks. Przemysława Sawę, Szkoła Ewangelizacji Cyryla i Metodego znana jest m.in. z gorących wieczorów/koncertów uwielbienia. Muzycy doskonale wiedzieli, że wymówienie tak dłuuuuugiej nazwy zespołu trwałoby w radiu dłużej niż emisja utworu z płyty, więc zdecydowali się na skrót SECiM. Krążek Bóg Adonaj to uwielbienie pełną gębą: od pastelowych wyszeptanych pieśni chwały po radośniejsze kawałki. Można wyczuć, z jaką intencją nagrana jest płyta. Uwielbienie nie jest nową modą. To styl życia. Ekipa SECIM doskonale o tym wie.

Marcin Jakimowicz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.