Recenzje

GN 21/2018 |

publikacja 24.05.2018 00:00

David Serrano Blanquer
Dziewczynka z walizki
Bellona
Warszawa 2018
ss. 272 David Serrano Blanquer Dziewczynka z walizki Bellona Warszawa 2018 ss. 272

KSIĄŻKI

Historia prawdziwa

Kiedy żyliśmy za żelazną kurtyną, sądziliśmy, że cały świat doskonale wie, jak wyglądała okupacja niemiecka w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości i wznowieniu normalnych kontaktów z krajami Zachodu ze zdziwieniem odkryliśmy, że wcale tak nie jest. Przeciętny mieszkaniec Europy nie tylko nie ma pojęcia o skali zbrodni popełnionych na Polakach, ale nawet jest skłonny podejrzewać, że byliśmy współwinni za Holocaust. Polską opinią publiczną dość często wstrząsają informacje, że jakaś zachodnia gazeta napisała o „polskich obozach koncentracyjnych”. Z tym większą radością należy więc przywitać każdą książkę wydaną na Zachodzie, która mówi prawdę o okupacji w Polsce.

Ukazała się właśnie powieść „Dziewczynka z walizki”, opublikowana dwa lata temu po hiszpańsku przez Davida Serrano Blanquera. Z satysfakcją trzeba powiedzieć, że kataloński pisarz bardzo rzetelnie opisuje realia okupacyjnej Polski. Znajdziemy więc w jego książce wzmianki i o Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, i o bohaterskiej działalności ratującej Żydów Ireny Sendlerowej, i o powstaniu warszawskim, i o niemal całkowitym zburzeniu Warszawy. Książka jest interesująco prowadzonym śledztwem dotyczącym losów ocalonego przez polską rodzinę żydowskiego dziecka, zabranego po wojnie przez krewnych do Urugwaju. David Serrano jest znany na Zachodzie z publikowania świadectw ocalonych i powszechnie szanowany, również w środowiskach żydowskich. Jego książka może dla Polski zrobić wiele dobrego, bo jako człowiek niezwiązany z Polską nie może być podejrzewany o stronniczość. Leszek Śliwa

PŁYTY

Proste wielbienie

Twórczość Grzegorza Kloca, niegdyś związanego z zespołem Sixteen, to chrześcijańska muzyka środka – melodyjny pop z delikatną domieszką rocka. Ładne kompozycje, solidne rzemiosło wykonawców i proste, bezpretensjonalne teksty, sławiące dobroć Boga. Również płyta „Eksplozja” nie przynosi w tym względzie rewolucji. Może tylko motywy orientalne wplecione w utwór tytułowy są pewnym zaskoczeniem. Jednak jeśli ktoś szuka w muzyce eksperymentów, odkrywania nieprzetartych wcześniej szlaków – to raczej nie ten adres. Za to ci, którzy chcą się po prostu pomodlić przy miłych dla ucha dźwiękach, powinni być zadowoleni.

Szymon Babuchowski

Ambitnie i przystępnie

Ta Msza powstała na beatyfikację oo. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Muzykę stworzył Piotr Pałka, autor hymnu „Nie lękajcie się” na spotkanie polskiej młodzieży z Benedyktem XVI. Z kolei słowa do części zmiennych to dzieło o. Andrzeja Zająca OFM Conv, tworzącego już wcześniej libretta do misteriów słowno-muzycznych. Także tym razem obaj autorzy podarowali nam dzieło ambitne, a jednocześnie przystępne, pomocne w modlitewnym skupieniu. Chór Voce Angeli i Krakowska Orkiestra Kameralna Dell’Arte zapewniły najwyższą jakość wykonania.

Szymon Babuchowski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.