Czy książę Karol kupi pałac?

publikacja 24.03.2010 12:46

W marcu miała w naszym kraju miejsce wizyta księcia Walii – Karola. Zamierzał on poświęcić sporo uwagi popadającym w ruinę zabytkowym, dolnośląskim rezydencjom.

Czy książę Karol kupi pałac? Mirosław Jarosz/GN Pałac w Bożkowie

Przygotowano nawet specjalny spis i krótką charakterystykę niektórych obiektów z regionu, które wymagają nakładów inwestycyjnych. Pomocy w przygotowaniu takiego dokumentu udzielił m.in. Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu.

– Na terenie naszego województwa mamy około 2,5 tys. zabytkowych wiejskich rezydencji – mówi Marek Stadnicki. – Prawdopodobnie nie umknęło to uwadze księcia Karola, który znany jest z angażowania się w ratowanie obiektów światowego dziedzictwa... Następca brytyjskiego tronu zapoznał się niedawno z raportem „Śląsk: kraina umierających domów wiejskich”. Dokument został opracowany przez organizację Ratujmy Brytyjskie Dziedzictwo. W trakcie wizyty w Polsce będzie rozmawiał na ten temat m.in. z ministrem kultury oraz krajowym i dolnośląskim konserwatorem zabytków.

Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków próbował zainteresować monarchę m. in. popadającym od kilku lat w ruinę pałacem w Bożkowie. *** Informacja pochodzi ze świdnickiego "Gościa Niedzielnego".