Recenzje

GN 24/2018 |

publikacja 14.06.2018 00:00

Ja 
Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz
W.A.B.
Warszawa 2017
ss. 352 Ja Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz W.A.B. Warszawa 2017 ss. 352

KSIĄŻKI

Ja, ja, ja

Samego siebie Lech Wałęsa podsumowuje najkrócej: to przez ten cholerny charakter. Z notatek SB wyłania się obraz, który na przemian odpycha i przyciąga: choleryk, ryzykant, ludzi wokół siebie traktujący szorstko, zadufany w sobie, świetnie panujący nad tłumem. Jest w nim jakaś trudna do uchwycenia iskra. I tak, jak esbecy zastanawiali się nad Lechem Wałęsą, tak i my dzisiaj pytamy się: czy był w nim palec Boży, czy raczej sprawnie nas wszystkich ograł? Cezary Łazarewicz i Andrzej Bober postanowili, że zaproszą Lecha Wałęsę do rozmowy, tak aby pod ostrymi pytaniami dziennikarzy mógł przedstawić swoje widzenie własnej historii. Dało to ciekawy efekt. Mnie najbardziej interesuje portret psychologiczny Lecha Wałęsy, daleki od jednoznaczności. Przede wszystkim zwraca uwagę jego wszędobylskie „ja” – to ja zrobiłem, to ja byłem pierwszy. Do samego końca czytelnik będzie zachodził w głowę, czy rzeczywiście świetnie odczytał moment dziejowy, czy raczej po latach buduje swoją legendę. Jest w nim jakaś niepohamowana siła. Doprawdy, skomplikowana postać.

Marcin Cielecki

Matematyka jest wszędzie

Z tym tytułem nie sposób dyskutować. Tak, matematyka jest wszędzie, jest chyba najbardziej uniwersalnym językiem, który opisuje nasz świat. Bez jej zrozumienia nie pojmiemy świata, a poruszanie się w nim przypominać będzie błądzenie po omacku. Tylko co począć, skoro ona jest taka trudna? Może najlepiej zacząć od przeczytania książki „Matematyka jest wszędzie”. Książki dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, która pokazuje, że matematyka jest nie tylko praktyczna, ale też piękna i zabawna. Polecam. Do 16 czerwca książkę można dostać za darmo na stronie: mjakmatematyka.pl.

Tomasz ROŻEK

PŁYTY

Przebaczenie to styl życia

Na kartach Ewangelii Jezus wielokrotnie zachęca nas do przebaczania. Marcin Zieliński, znany charyzmatyk, w swej konferencji pokazuje, jak ważny jest to element życia duchowego. Tytuł nawiązuje do pytania św. Piotra o to, ile razy mamy przebaczać. Choć przebaczenie często jest trudne, to zawsze przynosi dobre owoce. Według Marcina przebaczenie to styl życia, którego jako chrześcijanie musimy się nauczyć. Mamy przebaczać wszystko i wszystkim, co oczywiście nie oznacza zapomnienia czy natychmiastowej zmiany emocji. Przebaczenie jest procesem i przede wszystkim stanowi dla nas uwolnienie od gniewu, a czasem nienawiści. W konferencji charyzmatyk porusza także istotną kwestię mocy, jaką ma słowo. Przypomina, jakie znaczenie mają błogosławieństwo i przekleństwo. W głoszonych konferencjach Zieliński pokazuje, jak wielkie rzeczy Bóg robi z tymi, którzy postanawiają radykalnie pójść za Nim. To od nas zależy, czy wybierzemy błogosławieństwo, czy przekleństwo!

Rafał Cempel

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.