Folklor zza oceanu

am

dodane 09.07.2018 18:53

Vistula Folk Festival zabrzmi w tym roku m.in. dźwiękiem afrykańskich bębnów.

Południowoafrykański Zepół Ama-Zebra Archiwum POKiS Południowoafrykański Zepół Ama-Zebra

Jedna z najbarwniejszych płockich imprez, prezentująca muzyczne tradycje i kulturę z różnych krajów, odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Znana jest już część wykonawców tegorocznego VII Vistula Folk Festival.

Płock będzie gościł m.in. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Siverski Kleinody z ukraińskiego obwodu czernihowskiego. To grupa istniejąca od 2002 r., której dyrektorem artystycznym jest Serhiy Vovk, ceniony artysta, angażujący się w szerokie badania nad ukraińskim folklorem i jego ochroną. Zespół składa się z podgrup: tanecznej, wokalnej i orkiestry. Każda z nich ma własny bogaty program, który daje możliwość zaprezentowania spektrum kultury i tradycji Ukrainy.

VFF zabrzmi w tym roku także pulsacyjnym rytmem afrykańskich bębnów Nguni, dzięki kolejnemu gościowi festiwalu - zespołowi pieśni i tańca Ama-Zebra z RPA (zespół powstał w 1994 r., czyli w roku pierwszych wolnych wyborów w tym kraju). Jego występy to żywe spektakle, na które składają się tradycyjne afrykańskie tańce i śpiewy w języku isiZulu, a także akompaniament bębnów.

Trzydziestoosobowy zespół koncertował do tej pory m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Chorwacji, we Włoszech, ale także w Wielkiej Brytanii, USA czy w Tajwanie. Jest członkiem Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Festiwali Tradycyjnych (SATFA), Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) oraz Federacji Międzynarodowych Festiwali Tańca (FIDAF). Dwukrotnie występował dla Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II oraz trzykrotnie dla prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

Vistula Folk Festival w Płocku potrwa od 21 do 26 sierpnia. To współczesna odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej, który został zorganizowany po raz pierwszy w 1967 r. Po długiej przerwie imprezę folklorystyczną w nowej formule wskrzesił Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.